Elbląg: Elbląski samorząd przygotowany do realizacji reformy oświatowej

Elbląg: Elbląski samorząd przygotowany do realizacji reformy oświatowej
Fot. Adminstrator

Samorząd Miasta Elbląga przygotował  koncepcję nowej sieci placówek oświatowych, zgodnie z wytycznymi podpisanej 9 stycznia przez Prezydenta Dudę ustawy o reformie oświaty. Nie zmieni się sieć szkół podstawowych, wszystkie budynki obecnych gimnazjów zostaną wykorzystane na cele oświaty.

Prezydent Witold Wróblewski wraz ze swoim doradcą Piotrem Żuchowskim oraz Małgorzatą Sowicką – Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, na konferencji prasowej 13 stycznia przedstawił koncepcję nowej sieci szkół, która powstanie w Elblągu w wyniku reforny.

– Kierowaliśmy się  trzema zasadami: nie zmieniamy sieci szkół podstawowych, gimnazja wygaszane są w sposób naturalny, nie zamykamy żadnej ze szkół ponadgimnazjalnych – powiedział Prezydent Witold Wróblewski. – Najważniejszym dobrem jest przeprowadzenie każdego ucznia przez zmiany tak, by nie zostało naruszone jego bezpieczeństwo, a proces kształcenie przebiegał płynnie – oświadczył prezydent.

Ze względu na to, że miasto przez ostatnie lata inwestowało w obiekty samodzielnych szkół gimnazjalnych, zamierza wykorzystać wszystkie te obiekty do ważnych celów oświatowych. Nie wiadomo, ile będzie miejsc pracy dla nauczycieli – to będzie można obliczyć dopiero po opublikowaniu podstaw programowych, najwcześniej w kwietniu. Ustalono, że po zakończeniu obecnego roku szkolnego odejdzie na emeryturę 60 nauczycieli i 53 pracowników administracyjno–technicznych. Prezydent obiecuje, że urząd będzie się starał, aby zwolnień nie było, szczególnie w grupie młodych nauczycieli.

Zmiany lokalizacji szkół

Proponowane zmiany w sieci szkół przedstawił Doradca Prezydenta Piotr Żuchowski. Jak wspomniano wyżej, nie będzie zmian w sieci szkół podstawowych. Z prognoz demograficznych wynika, że uczniowie klas I – VIII pomieszczą się w dotychczasowych budynkach szkolnych, z tym, że mogą być wydłużone godziny pracy szkoły, np. w SP 18 lekcje będą trwać od godz. 7.15 do 16.15. Gimnazja funkcjonujące w zespołach szkół będą wygaszane, w tym gimnazja specjalne w SOSW nr 1 i 2.

W Elblągu funkcjonuje obecnie 5 gimnazjów samodzielnych (w osobnych obiektach): nr 2, nr 5, nr 6, nr 7, nr 9. Do budynku gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej przeniesiony zostanie Zespół Szkół Zawodowych z ul. Zamkowej. Zyska tam lepsze warunki i możliwość rozwoju. Obiekt, w którym mieści się obecnie, nie spełnia standardów placówki oświatowej i wymaga remontu. Natomiast posiada atrakcyjne położenie przy starówce, co pozwoli znaleźć mu inną funkcję, być może komercyjną. 

W budynku gimnazjum nr 5, po niedawnym kapitalnym remoncie z zapleczem sportowym, usytuowanym przy kompleksie sportowym przy ul. Agrykola, powstanie nowa, ogólnomiejska szkoła podstawowa o profilu sportowym. W gimnazjum nr 6 przy ul. Rawskiej usytuowana zostanie część tworzonego Elbląskiego Centrum Edukacji Zawodowej, w którego skład wejdą obecne Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego. Gimnazjum nr 7 (na Zatorzu) wygaśnie w sposób naturalny ze względu na malejącą liczbę młodzieży w tym rejonie. W budynku znajdzie miejsce przedszkole funkcjonujące obecnie w niespełniającym standardów obiekcie przy ul. Mielczarskiego, ewentualnie uzupełnione o żłobek. Do obiektu gimnazjum nr 9 przy ul. Browarnej z nowowybudowaną halą sportową, zostanie przeniesione Liceum Ogólnokształcące nr III, mieszczące się w miasteczku szkolnym w dość trudnych warunkach. 

Nieznane są w tej chwili koszty reformy, głównie ze względu na brak wiedzy dotyczącej etatów nauczycielskich.

Prezydent Witold Wróblewski i Małgorzata Sowicka, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu, zapraszają zainteresowanych dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, związki zawodowe, na otwartą debatę, która odbędzie się w Urzędzie Miejskim 19 stycznia, o godz. 14.00. 

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15094 

Print Friendly, PDF & Email