Elbląg: Edukacyjne i artystyczne spotkania dzieci i młodzieży

Elbląg: Edukacyjne i artystyczne spotkania dzieci i młodzieży
Fot. Adminstrator

Projekt Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu pt. „Moje prawa – edukacyjne i artystyczne spotkania dzieci i młodzieży” nie tylko zwiększa wiedzę uczestników na temat ich praw, ale także uświadamia, że tylko w atmosferze zrozumienia, życzliwości i przyjaźni można mówić o wielokulturowości, tolerancji i szacunku.

Konwencja o prawach dziecka jest najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka. Już w drugim artykule konwencji czytamy, że każdemu dziecku bez względu na kolor skóry, wyznanie czy pochodzenie przysługują te same prawa. W Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zapisana jest ona w art. 30.: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”. Godność to równość, czyli życie bez dyskryminacji i wolność – między innymi do podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie.

Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie wiedzy uczestników na temat praw dziecka, jako podstawy do rzetelnego ich przestrzegania, wskazanie właściwych wzorów postępowania z podkreśleniem prawa do tożsamości, godności, sprawiedliwości, równości, szacunku bez względu na pochodzenie, wyznanie czy kolor skóry. Drugim, niemniej ważnym celem jest umożliwienie uczniom pochodzenia romskiego oraz ich kolegom z elbląskich placówek oświatowych prezentacji własnych poglądów na temat wielokulturowości i tożsamości, a także integracja dzieci i młodzieży podczas zajęć edukacyjnych oraz prezentacji artystycznych. Ważne jest również kształtowanie postawy otwartości, tolerancji i życzliwości wobec inności oraz zainteresowanie lokalną społeczność problematyką istnienia i obowiązku przestrzegania praw dziecka.

W ramach projektu realizowane są zajęcia edukacyjne zwiększające wiedzę dzieci i uczniów elbląskich placówek oświatowych z zakresu Praw Dziecka – zajęcia warsztatowe w dwóch grupach wiekowych – przedszkole i szkoła podstawowa oraz zajęcia pod hasłem „Historia, kultura i zwyczaje ludzi różnych narodowości”. Ponadto już 13 listopada 2018 roku zorganizowany zostanie miejski przegląd twórczości artystycznej „Artystycznie o Prawach Dziecka” w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, który też będzie uroczystym podsumowaniem realizacji projektu z udziałem zaproszonych gości.

Projekt pt. „Moje prawa – edukacyjne i artystyczne spotkania dzieci i młodzieży” realizowany jest w ramach rządowego  „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na rok 2018” i dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Fot. nadesłana

  Marzena Żachowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19144 

Print Friendly, PDF & Email