Elbląg: Dzięki teleopiece czują się bezpieczniej

Elbląg: Dzięki teleopiece czują się bezpieczniej
Fot. Adminstrator

Czterystu seniorów z dwudziestu gmin w regionie otrzymało od Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego dofinansowanie do realizacji usług teleopiekuńczych. W Elblągu usługą tą, pilotażowo, objętych zostało dwadzieścia osób wyłonionych spośród podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Osoby starsze i podniesienie jakości ich życia są jednymi z najważniejszych zadań realizowanych przez elbląski samorząd. Na bieżąco, bardzo aktywnie współpracujemy ze środowiskiem osób starszych oraz organizacjami działającymi na rzecz seniorów, wspierając wszelkie inicjatywy służące poprawie życia. Teleopieka jest uzupełnieniem działań dotychczas realizowanych w Elblągu – mówi Witold Wróblewski, Prezydent Elblaga. – Do działań tych, zaliczyć możemy m.in. „Elbląski program na rzecz osób starszych na lata 2014–2020”, powołanie Pełnomocnika Prezydenta ds. seniorów, prowadzenie kampanii: „Bezpieczny senior” czy „Kierunek zdrowie” – dodaje prezyent.

Adresatami programu są osoby starsze, samotne, niepełnosprwne, ale także przewlekle chore, które w ciągu dnia pozostają w domu bez opieki, jednakże muszą być one na tyle sprawne, by samodzielnie móc uruchomić przycisk SOS.

System Teleopieka polega na reagowaniu na sytuacje zagrożenia, a w przypadku ich wystąpienia wezwanie pomocy lub przekazywanie wiadomości opiekunowi. Pozwala on beneficjentom poczuć się bezpieczniej i mieć świadomość, że w sytuacjach zagrożenia mogą liczyć na wsparcie.

Z drugiej strony system Teleopieka dostarcza opiekunom narzędzie do skutecznego reagowania na sytuacje alarmowe. Teleopieka zapewnia podopiecznym bezpieczeństwo odciążając ich bliskich od wielu zmartwień. Stabilizacja emocjonalna sprzyja wówczas aktywniejszemu udziałowi w życiu społecznym.

W Elblągu całkowity koszt programu dla 20. osób wynosi 14.820 złotych (zakup sprzętu i comiesięczna opłata dostępowa) z czego połowa pochodzi z budżetu Województwa Warmińsko–Mazurskiego. Osoby objętę tym wsparciem nie ponoszą żadnych kosztów. Na terenie naszego miasta realizatorem programu przez najbliższe dwa lata będzie Polskie Centrum Opieki Spółka z o.o. w Gdyni. Jak dotąd odnotowano już 26 połączeń wramach tej usługi z czego większość była połączeniami aktywacyjnymi danego podopiecznego oraz połączenia sprawdzające działanie systemu. Jedno połączenie dotyczyło złego samopoczucia osoby zgłaszającej, lecz z uwagi na stan podopiecznej (logiczny kontakt i dostęp do telefonu) osoba ta została poinstruowana, żeby sama (lub za pośrednictwem przebywającej na miejsu osoby trzeciej) wezwała pogotowie, które po krótkim czasie przybyło na miejsce i udzieliło stosownej pomocy.

Jak zapewniają urzędnicy z elbląskiego Ratusza, w trakcie trwania pilotażu zostanie przeproadzona diagnoza potrzeb w tym zakresie, która to, będzie stanowić podstawę do ewentualnego rozszerzenia zakresu programu i wdrożenia na terenie Elbląga powszechnego systemu teleopieki.  

  Ewa Kamińska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17837 

Print Friendly, PDF & Email