Elbląg: Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary

Elbląg: Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary
Fot. Adminstrator

 W czternastu miastach na terenie całego kraju odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS. Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary są zainspirowane Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, jaki ma miejsce 13 października. To właśnie tego dnia akcja zagości także w Elblągu. W godz. od 14 do 20 w Centrum Handlowym Ogrody na potencjalnych dawców czekać będą wolontariusze z Rotary Klub Elbląg Centrum.

Rotary International to organizacja apolityczna i świecka łącząca ludzi wszystkich zawodów, narodowości i przekonań. Rotary jest międzynarodową organizacją humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w 35 000 Klubach Rotary w ponad 200 krajach. Członkowie Rotary to mężczyźni i kobiety o różnorodnych zawodach, których łączy wspólny cel uczynienia świata lepszym przez służbę humanitarną. Od ponad 110 lat celem działalności Klubów Rotary jest wspieranie i umacnianie ideału służby, jako podstawy godnych i wartościowych przedsięwzięć.  Motto Rotary brzmi: „Służba na rzecz innych ponad własną korzyść”.

Podczas planowanych akcji w dniach 13–15 października 2017 r. w 14 miastach będzie można zarejestrować się jako potencjalny Dawca szpiku oraz wesprzeć Fundację DKMS poprzez darowiznę pieniężną do skarbon. Rejestrację potencjalnych Dawców będą wspierać wolontariusze, członkowie Klubów Rotary. Wolontariat w ramach organizacji rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych daje każdemu Rotarianinowi możliwość służenia społeczeństwu i zastosowanie ideału służby poprzez propagowanie międzynarodowej idei jaką jest Dawstwo Szpiku.

– W Elblągu akcja zostanie przeprowadzona 13 października w godz. od 14 do 20 w Centrum Handlowym Ogrody. Gorąco zachęcam w imieniu Fundacji DKMS – mówi Małgorzata Adamowicz, prezydent Rotary Klub Elbląg Centrum.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

O Fundacji:

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad  1 151 985  (wrzesień 2017) potencjalnych Dawców szpiku, a już ponad 4 459 (wrzesień 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: www.dkms.pl, www.rotary.org.pl, www.rotaract.org.pl.

  Rotary Klub Elbląg Centrum Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16636 

Print Friendly, PDF & Email