Elbląg: Czytają czy nie?

Elbląg: Czytają czy nie?
Fot. Adminstrator

Od lektur wolą fantastykę i kryminały. Chociaż znają i wybierają inne rozrywki, czytanie uznają za atrakcyjny sposób spędzania czasu. Jak wygląda czytelnictwo u młodych ludzi?

Podsumowano miejski program „Czytanie. Reaktywacja?”, który miał na celu upowszechnianie czytelnictwa i podnoszenie kompetencji czytelniczych elbląskich dzieci i młodzieży. Organizatorami programu byli: Prezydent Elbląga, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 oraz Zespół Szkół Technicznych w Elblągu.

Bohaterka dnia to, rzecz jasna, książka. Podczas gali zaprezentowano aktualne trendy w literaturze i czytelnictwie młodych ludzi, a także wyłoniono zwycięzców konkursów organizowanych w ramach programu. Przedstawiono również wyniki ankiety przeprowadzonej w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Okazuje się, że czytelnictwo wśród elbląskiej młodzieży stoi na przyzwoitym poziomie.

Uroczystość podsumowania programu uświetniły występy taneczne i wokalne, w których główną rolę odgrywały – nie inaczej – książki.

Statystyki nie są złe

Myślę, że dla młodych ludzi czytanie literatury jest jeszcze obszarem do zagospodarowania Oczywiście, rozwijanie zamiłowań czytelniczych jest procesem, w którym my, nauczyciele, mając wiele kreatywnych pomysłów, możemy wiele zrobić – powiedziała Elżbieta Mieczkowska, dyrektor Warmińsko–Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu, i dodała – Ważne jest, żeby zachęcić młodego człowieka i kreować jego rozwój, by stał się czytelnikiem zaangażowanym.

Choć badania Biblioteki Narodowej nie nasuwają pozytywnych wniosków, okazuje się, że elbląska młodzież raczej lubi i czyta książki. Potwierdzenie znajdziemy w statystykach miejskiego programu „Czytanie. Reaktywacja?”. W badaniu ankietowym wzięło udział 1548 uczniów z 35 szkół.

Optymistycznym faktem jest to, że nasi respondenci czytają książki dla przyjemności i relaksu, żeby miło i przyjemnie spędzić czas (taką odpowiedź zaznaczyło blisko 60% ankietowanych – red.). Niestety, spory procent uczniów książki czyta z konieczności – dlatego, że musi, nie dlatego, że chce – mówiła Dorota Bajor, dyrektor Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu.

Jakimi czytelnikami są młodzi ludzie?

Poszukując interesującej lektury, kierują się zainteresowaniami i pasjami. W literaturze szukają odpowiedzi na nurtujące pytania. Informacje o dobrych książkach znajdują wśród rówieśników, a także w Internecie. Rzadko są bywalcami księgarni stacjonarnych, zakupów książkowych dokonują w sieci, ale korzystają z usług biblioteki i cieszą się z książki jako prezentu. Często preferują czytanie wielu pozycji jednocześnie, a do lektury wykorzystują urządzenia elektroniczne. Jakie książki czytają?

Młodzi ludzie najczęściej sięgają po literaturę fantastyczną. To literatura, która tak naprawdę jest pewnym przeniesieniem się – ze swoimi doświadczeniami, problemami, potrzebami – w zupełnie inny świat. Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura wampiryczna – mówiła Elżbieta Mieczkowska.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że wybór lektury jest determinowany przez kulturę masową. Wyjątkową poczytnością cieszą się książki fantastyczne, kryminalne i przygodowe, szczególnie te, które doczekały się ekranizacji. To dowód na to, że współczesna kultura audiowizualna ma duży wpływ na preferencje czytelnicze. Niepokoić może fakt, że klasyka literatury obyczajowej i literatura faktu nie cieszą się zainteresowaniem uczniów.

Tradycja kontra nowoczesność

Dzisiaj postęp techniczny i technologiczny, który często dotyka każdego z nas, powoduje, że czytamy z laptopa czy komputera. Natomiast zupełnie innym klimatem, do którego starsza młodzież jest przyzwyczajona, jest czytanie papierowych książek. To ma swój specyficzny urok, którego komputer nie odda – mówił podczas uroczystości prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Faktem jest, że młodzież często rezygnuje z atmosfery, którą stwarza zapach książki, dotyk papieru, przewracanie kartek. Ekran smartfona, czytnika e–booków czy laptopa kusi bardziej niż tradycyjne książki. Nie należy jednak dopatrywać się w tym niczego złego. Zmienia się świat, a my wraz z nim. Możliwości, jakie oferuje współczesny dorobek technologiczny, można i trzeba wykorzystywać. Nośnik zawartości nie ma znaczenia – liczy się to, by dotrzeć do treści, którą w sobie kryje. Jeśli nowe technologie zachęcą młodzież do sięgania po książki, należy to wykorzystywać. Zakurzone półki bibliotecznych regałów i cisza? Młodzi wolą swobodę!

Poprzez rywalizację do celu

Udowodniły to konkursy przeprowadzone w ramach programu. Okazuje się, że niecodzienne pomysły na zachęcanie do czytelnictwa podobają się dzieciom i młodzieży.

Uczniom przypadła do gustu gra miejska z punktami kontrolnymi, w których na uczestników czekały zadaniowe rebusy i szyfrogramy.  W „Marszobiegu moli książkowych” wzięło udział 38 szkół (w tym 15 podstawowych, 12 gimnazjalnych i 11 ponadgimnazjalnych). Trasa, którą musieli pokonać uczniowie, miała długość 1857 metrów. Liczba ta jest upamiętnieniem roku narodzin pisarza Josepha Conrada.

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs multimedialny „Zarażamy czytaniem”, do którego wpłynęło 45 filmów i prezentacji multimedialnych. Autorzy prac podeszli do tematu bardzo kreatywnie, w pełni wykorzystując możliwości, jakie oferuje świat współczesnej technologii, w której czują się jak ryba w wodzie.

Podczas realizowania programu „Czytanie. Reaktywacja?” nie zabrakło tradycyjnych form przekazu. Do konkursu plastycznego „Książka marzeń” nadesłano 174 prace wykonane techniką kolażu. Również tutaj autorzy wykazali się pomysłowością i dużą dozą poczucia humoru.

Najważniejsze wnioski z programu? Dzieci i młodzież z elbląskich szkół nie unikają książek, ale poziom czytelnictwa – przede wszystkim pod względem jakościowym – można podnieść. Pomysłów na to należy szukać w kreatywności i nowoczesnym podejściu, które przemawiają do młodych ludzi. Zatem poszukujmy, rozmawiajmy, czytajmy – jak najwięcej.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15982 

Print Friendly, PDF & Email