Elbląg: Ćwiczyć każdy może, senior także

Elbląg: Ćwiczyć każdy może, senior także
Fot. Adminstrator

Wczoraj (8 marca) w Ratuszu Staromiejskim miało miejsce kolejne już spotkanie z cyklu: "Kierunek – Zdrowie". Tym razem wykład poświęcono zagadnieniu refleksologii i aktywności fizycznej, która ma zbawienne działanie na funkcjonowanie organizmu. W przypadku diety mówi się, że jesteś tym co jesz. W kwestii sportu, również zgodzić się można z tezą, że ruch to zdrowie i to niezależnie od wieku. Jak podkreśla instruktorka fitness Magdaleną Kalinowską–Kluge, gimnastyka ciała jest tak samo ważna jak gimnastyka umysłu.

Pierwszy wykład poprowadziła Katarzyna Laskowska, fizjoterapeuta i dyplomowany refleksolog. Jak się okazuje specjalista ten nie leczy ale jest doskonałym wsparciem, uzupełnieniem pracy lekarza, często ostatnią deską ratunku.O refleksologii mówi się mało, ale powoli staje się coraz bardziej popularna. Refleksologia jest nauką zajmująca się refleksami znajdującymi się na stopach, dłoniach, twarzy w powiązaniu z tym co dotyczy ciała np gruczołami. Wszystko co znajduje się w ciele można również odnaleźć na stopach. Refleksologia nie jest akupresurą, nie działa ona w poszczególnych punktach, nie jest też masażem mimo iż zawiera elementy masażu.

– Na stopach znajduje się blisko 7200 zakończeń nerwowych. Stymulując określone obszary czy na twarzy, dłoniach i stopach poprzez te impulsy nerwowe przekazywana jest informacja do centralnego układu nerwowego a stąd idzie informacja zwrotna do naszego organizmu przez co możemy uzyskać poprawę funkcjonowania ciała. Wszystko zaczęło się bardzo dawno, bo 2300 lat przed naszą erą w grobowcu lekarskim dostojnika egipskiego odkryto malowidło ścienne które przedstawiało dwóch panów i dwóch służących którzy wykonywali tym panom zabieg na dłoniach i na stopach. Już wtedy wiedziano że praca na poszczególnych obszarach może wspomagać nasze zdrowie. W starożytnych Chinach w medycynie chińskiej zajmują się leczeniem poprzez meridiany i na stopach również znajdują się zakończenia poszczególnych meridianów. Np na stopie wyróżnić można meridiany śledziony, wątroby, żołądka, woreczka żółciowego, pęcherza moczowego, nerki. Na dłoniach także są ważne elementy ponieważ są to płuca jelito grube, osierdzie, serce – tłumaczy Katarzyna Laskowska, refleksolog.

Więcej szczegółowych informacji na temat refleksologii znajdziesz w naszym artykule Twoje ciało prawdę ci powie…. 

Drugi temat spotkania dotyczył codziennej aktywności fizycznej, jej roli w funkcjonowaniu organizmu, wpływie nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Znaczenie fitnessu omówiła Magdalena Kalinowska–Kluge, instruktorka fitness która na co dzień pracuje  z dziećmi i seniorami.

– Nie jest ważne ile masz lat. To nieprawda że jak masz 80, to Cię będzie bolało, można sobie z tym poradzić. Oczywiście są choroby które są cięższe i ruch może pomóc ale ich nie wyleczy ale jest mnóstwo dyskomfortów na które sport ma ogromny wpływ. Wiek emerytalny, seniorski, dojrzały to może być najszczęśliwszy okres w życiu! Co możemy zrobić by 60, 70 dekada była tą najszczęśliwszą? Gimnastyka ciała jest tak samo ważna jak gimnastyka umysłu. Co wpływa na nasze pozytywne podejście do życia, zawsze, niezależnie od wieku? Przede wszystkim regularna aktywność fizyczna, aktywność intelektualna, czynny udział w życiu społecznym. Wychodząc na zajęcia fitness, czy spotykając się na ścieżkach naszej Bażantarni, czy po prostu maszerując spotykacie swoich znajomych, przyjaciół. Dieta też jest bardzo ważna. Zwracajmy uwagę na to co jemy, czytajmy etykiety ale nie dajmy się zwariować, bo też musimy mieć z tego przyjemność – tłumaczy Magdalena Kalinowska–Kluge.

Badania pokazują, że istnieją 4 podstawowe rodzaje ćwiczeń, które pomagają zachować zdrowie, formę i dobry metabolizm, który istotny jest przy utrzymaniu wagi. Są to ćwiczenia siłowe, ale niekoniecznie podnoszenie ciężarów a ćwiczenie z oporem własnego ciała np stretching czyli rozciąganie. Wpływa on na umysł, kondycję i na układ nerwowy. Ćwiczenia równowagi są bardzo ważne u seniorów podobnie jak wytrzymałościowe: rower,marsz, nordic walking (marsz z kijkami) bieg, pływanie, a nawet grabienie liści na działce w ogrodzie. Jak twierdzą specjaliści są to te ćwiczenia które sprawiają że poprawia się kondycja, lepiej śpimy, wydziela się mnóstwo wspaniałych hormonów szczęścia i spalamy więcej kalorii.

Najlepsze ćwiczenia to między innymi pływanie, gdzie w wodzie pracuje cały kręgosłup czy nordic walking. Według trenerów sam marsz wystarcza. Gdy jest piękna pogoda można spacerować nawet do godziny ale przez to że dodamy kije  zwiększamy udział naszych mięśni o 30 proc czyli spalamy więcej kalorii i zaangażowany jest jeszcze większy gorset mięśni. Efektywna jest też jazda na rowerze. Najważniejsze by słuchać swojego organizmu. Kolejnym istotnym ćwiczeniem dla seniorów jest joga.

– Joga to coś wspaniałego. Do jogi się dorasta, ja jako instruktor fitness tez do jogi dorastałam. Joga to oddech, który pomaga w codziennym stresie, to odpoczynek, odprężenie, przepływ energii dzięki poszczególnym asanom ale i odpowiednia dieta, piękny sen – wszystko razem. To najstarszy system na świecie rozwoju osobowości, najstarszy system ćwiczeń. Obejmuje 3 sfery: ciało, umysł i duszę. Jogini, nauczyciele jogi mówią, że tylko gdy pracujemy w tych 3 sferach, kiedy łączymy to razem, możemy poczuć się szczęśliwi – podsumowuje Magdalena Kalinowska–Kluge.

  Aleksandra Kazuro Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15441 

Print Friendly, PDF & Email