Elbląg: Coraz bliżej święta

Elbląg: Coraz bliżej święta

Co przyniesie grudzień? Na pewno nie zabraknie okazji do wspólnego celebrowania świąt Bożego Narodzenia. Na mieszkańców czeka wiele wydarzeń, nie tylko podczas tradycyjnych Świątecznych Spotkań Elblążan.

– Chcielibyśmy, żeby i elblążanie, i goście, którzy do nas przyjadą, spędzili ten czas w miłej, świątecznej atmosferze. Rozpoczynamy 6 grudnia tradycyjnym rozświetleniem choinki przed Katedrą św. Mikołaja. Nowością tego dnia będzie koncert w Ratuszu Staromiejskim „Stypendyści na Gwiazdkę”, na który serdecznie zapraszam – zachęca Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Mieszkańców w świąteczny nastrój wprawią nie tylko światełka na drzewku, które stanie przy Katedrze św. Mikołaja, czy bożonarodzeniowa szopka, która w tej okolicy pojawi się tuż przed Świątecznymi Spotkaniami Elblążan. 6 grudnia od godziny 16:00 na Starym Mieście warsztaty terapii zajęciowej będą prezentowały swoje prace, które można będzie zakupić. Oprócz tego najpiękniejsze polskie kolędy zaśpiewają uczniowie elbląskich szkół i przedszkoli, a o godz. 13:00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się koncert „Stypendyści na Gwiazdkę”.  O godz. 10:50 na trasie ul. Ogólna – ul. Druska ruszą też kursy specjalnym mikołajkowym tramwajem z różnymi atrakcjami.

Dzień później (7 grudnia) na elbląską starówkę już po raz drugi zawita ciężarówka Coca–Coli.

– Od godz. 15:00 do godz. 20:00 przy ulicy Mostowej oraz na placu katedralnym będzie mini–miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z atrakcji: od zrobienia sobie puszki Coca–Coli, przez spotkanie ze św. Mikołajem,  po animacje, różne gry, konkursy i zabawy – zapowiada Adam Jocz, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miejskiego.

Po mikołajkowych miejskich imprezach nadejdzie czas na Świąteczne Spotkania Elblążan, które od lat stanowią okazję do wspólnego celebrowania wyjątkowych dni. To również szansa na zrobienie wyjątkowych przedświątecznych zakupów.

– Zaczynamy 16 grudnia. Tego dnia od godz. 11:00 do godz. 21 rusza jarmark świąteczny, gdzie będzie można kupić różne dekoracje świąteczne, potrawy, wypieki, stroiki – wszystko to, co może nam się przydać na święta. Nie zabraknie również występów artystycznych.  Będą prezentacje artystyczne naszej młodzieży (w godz. 14:00–16:00), spektakl teatralny „Opowieść wigilijna” (o godz. 16:00), występ zespołu „Szalone Małolaty” (o godz. 17:15) i koncert gwiazdy wieczoru (o godz. 19:00). Na scenie wystąpi Urszula z repertuarem świątecznym, ale myślę, że na pewno skusi się, żeby zaśpiewać przynajmniej jeden albo dwa znane wszystkim przeboje – mówi Adam Jocz.

Tego dnia w Ratuszu Staromiejskim nastąpi również otwarcie wystawy prac nagrodzonych w Miejskim Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych.

– Konkurs ma na celu przede wszystkim aktywne i twórcze zaangażowanie elblążan oraz podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych. Odbywa się w czterech kategoriach: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, dorośli i dzieci. Forma i techniki są dowolne. Zgłoszenia prosimy przysyłać do MDK na ul. Bema 37 do 30 listopada – informuje Edyta Lichacz, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury.

O tym, które prace zostaną nagrodzone, zadecydują mieszkańcy. Od 16 grudnia do 10 stycznia mogą oddawać głosy do urn. Trzy wybrane szopki zostaną poddane licytacji podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W niedzielę (17 grudnia) jarmark świąteczny będzie trwał od 11:00 do 18:00. O 14:00 można będzie obejrzeć spektakl teatralny „Królewna Śnieżka”, a dwie godziny później na scenie pojawi się chór Alta Trinita. Tego dnia tradycji stanie się zadość – o godz. 15:45 rozpocznie się wigilia dla elblążan, na której mieszkańcy mogą złożyć sobie życzenia i przełamać się opłatkiem. O godz. 17:00 zespół Młodzi i Krzywda zaprezentuje specjalny repertuar podczas świątecznego koncertu.

Weekend 16–17 grudnia to także okazja do spędzenia czasu w rodzinnym gronie i dobrej zabawy. W Krainie Świętego Mikołaja atrakcji będzie wiele: warsztaty wykonywania dekoracji świątecznych i ozdób choinkowy, gry i zabawy dla dzieci, spotkania ze św. Mikołajem i Śnieżynkami oraz wielka zjeżdżalnia pontonowa nie tylko dla najmłodszych.

2017 rok elblążanie pożegnają na starówce podczas Elbląskiej Nocy Sylwestrowej. Zabawa rozpocznie się o godz. 22:00 i potrwa do 1:00. Na scenie pojawi się zespół De Luzers, a około północy tradycyjne niebo rozświetlą fajerwerki.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16976