Elbląg: Bibliotekę czekają zmiany

Elbląg: Bibliotekę czekają zmiany
Fot. Adminstrator

Renowacja zabytkowego zespołu budynków, zabezpieczenie przed wilgocią, zagospodarowanie dziedzińca – Biblioteka Elbląska przejdzie gruntowną modernizację. Zakończenie prac nastąpi w czerwcu 2020 roku, ale dyrektor instytucji zapowiada, to dopiero początek planowanych zmian.

Umowę na realizację I etapu projektu „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym” podpisano 20 października.

– Mamy taki czas, gdzie Elbląg czerpie pełnymi garściami ze środków unijnych. Bardzo ważny i duży projekt w dziedzinie kultury jest już  faktem. To projekt bardzo dobrze oceniony, z dużym znaczeniem dla rozwoju Elbląga i części historycznej. Gratuluję, zwłaszcza, że wniosków było o wiele więcej niż pieniędzy – mówił podczas podpisania umowy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Celem projektu jest nie tylko efektywne wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego poprzez zachowanie i ochronę obiektów Biblioteki Elbląskiej, ale również dostosowanie infrastruktury do prowadzenia działalności kulturalnej w nowoczesny sposób. Realizacja inwestycji będzie kosztować ponad 9 milionów złotych.

– Z 34 projektów dofinansowanie otrzymało dziewięć, nasze miasto było na czwartym miejscu. Bardzo się cieszę, że możemy zrealizować projekt, który dotyczy zarówno modernizacji ścian budynków, jak i działań miękkich – powiedział prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Biblioteka Elbląska im. C. Norwida to jeden z najstarszych kompleksów obiektów zabytkowych w województwie warmińsko–mazurskim. Za 25 lat upłynie osiem stuleci, odkąd istnieje.

– Wydaje się, że się wszystko jest w porządku, ale tak nie jest. To mury średniowieczne, które wymagają pilnej naprawy, na co już jakiś czas temu został wydany nakaz konserwatorski. Najpierw musimy zrobić to, co jest najważniejsze: zabezpieczyć mury, doprowadzić dachy i elewacje do stanu należytego, osuszyć budynek – tłumaczył Jacek Nowiński, dyrektor Biblioteki Elbląskiej.

Dzięki zmianom, które przewiduje projekt, instytucja będzie dostępna dla czytelników jeszcze przez wiele lat.  W planach jest renowacja obiektów, wymiana stolarki i pokrycia dachów, zabezpieczenie ścian przed wodą i wilgocią oraz iluminacja budynku biblioteki przy ul. św. Ducha. Jednym z elementów inwestycji jest zagospodarowanie terenu dziedzińca tak, by był funkcjonalnym miejscem dla mieszkańców.

W ramach projektu powstanie także interaktywna wystawa dawnej książki i prasy. Prezentacja rękopisów, starodruków i inkunabułów pozwoli mieszkańcom i turystom poznać historię nie tylko biblioteki, ale również Kanału Elbląskiego i żeglugi śródlądowej w Polsce.

– Będziemy tu prezentować najcenniejszy zbiór biblioteki, który od zeszłego roku stanowi zasób narodowy. Będziemy mogli pokazać zbiory w kontekstach i narracji godnej tych publikacji – dodał Jacek Nowiński.

Realizacja projektu ma trwać trzy lata. W trakcie prac remontowych mogą wystąpić utrudnienia w funkcjonowaniu instytucji, ale nie powinny być uciążliwe dla czytelników.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16721 

Print Friendly, PDF & Email