Elbląg: Betlejemskie Światło Pokoju już w niedzielę

Elbląg: Betlejemskie Światło Pokoju już w niedzielę
Fot. Adminstrator

Podczas Świątecznych Spotkań Elblążan harcerze z Hufca ZHP Elbląg przekażą Betlejemskie Światło Pokoju, które od 1986 rozświetla  domy ludziom na całym świecie. Światło to niesie pokój, a w tym roku roznoszone jest pod hasłem „Odważnie twórzmy pokój”.

Po raz pierwszy światło wyruszyło w świat z Groty Narodzenia Pańskiego w 1986 roku. W pierwszym roku akcja była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję pod hasłem „Światło w ciemności”, a od 1987 roku przejęli jej organizacje skauci austriaccy. Polscy harcerze przyłączyli się do akcji w 1991 roku.

Każdego roku dziecko, dziewczynka lub chłopiec, odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie światło dociera do Wiednia, gdzie skauci przekazują je innym skautom z krajów europejskich oraz mieszkańcom Wiednia. Zgodnie z tradycją polscy harcerze odbierają Płomień od skautów słowackich. Jako jedno z ogniw betlejemskiej sztafety przekazują je dalej na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec oraz na północ do Danii.

W roku 2016 Płomień niesiony jest pod hasłem „Odważnie twórzmy pokój”. Pokój ten powinniśmy najpierw tworzyć w sobie i wokół siebie. Szukajmy w ludziach dobra, bądźmy wyrozumiali i cierpliwi, stosujmy kompromisy w zachowaniach międzyludzkich. Pokój powinniśmy wprowadzać codziennie. My, jako harcerze, przekazując Światło Pokoju pokazujemy, że wszędzie może zapanować zgoda i porozumienie, trzeba tylko wykazać dobrą wolę i tolerancję. 

Elbląscy harcerze jak co roku wybrali się do Zakopanego, aby podczas Betlejemskiego Zlotu, przygotować się na przekazanie Światła Pokoju dalej. W dniach 9–11 grudnia uczestniczyli w grach i warsztatach, które pomogły im duchowo przygotować się do najważniejszego wydarzenia. W tym roku Światło zostało przekazane po słowackiej stronie Tatr w Kościele Św. Józefa w Svicie pod Popradem w niedzielę 11 grudnia o godzinie 11.

Do Elbląga Światło dotrze 14 grudnia, a podczas Świątecznych Spotkań Elblążan w niedzielę 18 grudnia o godzinie 15.45 zostanie przekazane mieszkańcom. Prosimy o przybycie z własnymi lampionami lub zniczami. Tradycyjnie harcerze przekażą Światło Pokoju władzom, instytucjom i szkołom, z którymi współpracują.

  Harcerska Służba Informacji Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14904

Print Friendly, PDF & Email