Elbląg: 55. urodziny Kina Światowid

Elbląg: 55. urodziny Kina Światowid

Festiwale, spacer śladami elbląskich kin, Filmowe Rozgrywki, „Elbląg na dużym ekranie” poświęcony elbląskim kinom, spotkania, rozmowy, a na koniec roku – jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem – książka.

We wtorek, 19 września 2017, minie 55 lat od pierwszej projekcji w Kinie Światowid. Był to „Karmazynowy pirat” Roberta Siodmaka. Z tej okazji elbląskie kino przygotowało specjalny program.

Szczególnej uwadze polecamy dwa wydarzenia – pierwszym z nich jest spacer śladami elbląskich kin pn. „Tu było kino”, który odbędzie się w sobotę 16 września. Start o godzinie 15:55 z ulicy Kowalskiej.

– Elbląskie kina były rozlokowane po całym mieście – przypomina Aleksandra Bielska z Kina Światowid. – Podczas spaceru odwiedzimy te miejsca oraz przypomnimy ich historię – dodaje.

Urodzinowe będzie także – pierwsze w tym sezonie – spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Temat spotkania: „Duży ekran w Elblągu”. Odbędzie się ono 27 września (środa) o godzinie 18:00 w Dużej Sali Kina Światowid. Tradycyjnie przygotuje i poprowadzi je Juliusz Marek. Zaraz po seansie zaprosimy na Filmowe Rozgrywki, w których będzie można sprawdzić swoją wiedzę o elbląskich kinach.

Urodzinowe festiwale

Wrzesień od lat w Światowidzie filmowymi festiwalami stoi. Na początek impreza, która przeciera szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Mowa o 14. Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja”. Festiwal zagości u nas w dniach 6 i 7 września, wstęp bezpłatny.

W dniach 12 i 13 września o godz. 18:00 w Kinie Światowid odbędzie spotkanie z filmami wyróżnionymi podczas WAMA Film Festival. Jest to jeden z najciekawszych festiwali filmowych w regionie Warmii i Mazur. Wstęp na projekcje również jest bezpłatny.

– Pierwszego dnia festiwalu zaprezentowane zostaną filmy krótkometrażowe : „Niestrudzeni wędrowcy”, „Lokatorki” i „Rower” – zapowiada Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid. – Drugiego dnia przypomniany zostanie film pt. „Ja, Daniel Blake”.

A 18 września w Kinie Światowid wystartują znane widzom Repliki Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Te pięć festiwalowych dni daje nam okazję, żeby obejrzeć filmy z konkursu głównego, a tym samym sprawdzić, co słuchać w polskiej fabule – mówi Natalia Piotrowska. – Szczegółowy program właśnie się tworzy. W planach są także spotkania z twórcami filmowymi.

Wraz z Replikami wraca znana najmłodszym Gdynia Dzieciom, a w ramach niej projekcje, konkursy i warsztaty.

Dwa ostatnie weekendy września odbędą się pod znakiem 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci pod hasłem „Pora na ciekawość!”. W programie przegląd wyselekcjonowanych filmów dla najmłodszych oraz konkurs na najlepszych film.

Szukamy ludzi, historii, zdjęć

W ramach urodzin Kina Światowid przygotowuje książkę o elbląskich kinach. Każdego, kto chciałby się włączyć się w przygotowanie książki, zapraszamy do kontaktu. Pomysłodawcy czekają na historie i na zdjęcia.

Skontaktować można się:

– pod numerem telefonu: 55 611 20 56 (biuro kina);
– pisząc na adres mailowy: kino@swiatowid.elblag.pl
– przez Facebooka: facebook.com/KinoElblag
– osobiście w biurze kina w godzinach od 8:00 do 16:00
CSE Światowid, Pl. K. Jagiellończyka 1, biuro kina (parter, pokój 26 b)

Szczegółowe programy urodzinowych wydarzeń można znaleźć na www.kino.swiatowid.elblag.pl oraz na profilu kina na Facebooku: facebook.com/KinoElblag

  Karolina Śluz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16294 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.