Ekspert WHO: Wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć

Ekspert WHO: Wirus SARS-CoV-2 może nigdy nie zginąć
Fot. Pixabay

Wirus SARS-CoV-2 może stać się endemiczny, tak jak to jest w przypadku wirusa HIV – powiedział w środę ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Mike Ryan podczas wideokonferencji. Wezwał ponownie świat do „ogromnego wysiłku” w walce z pandemią koronawirusa.

– Ważne jest, aby wyłożyć karty na stół: ten wirus może stać się kolejnym endemicznym wirusem w naszych społecznościach i może nigdy nie zniknąć – powiedział Ryan. – Myślę, że musimy być realistami i nie sądzę, aby ktokolwiek mógł przewidzieć, kiedy ta choroba zniknie. Nie należy składać żadnych obietnic i nie podawać żadnych dat. Ta choroba może przerodzić się w długi problem lub może zniknąć nagle.

Ryan podkreślił, że obecnie opracowywanych jest ponad 100 potencjalnych szczepionek, w tym kilka jest na etapie badań klinicznych. Dodał, że eksperci zmagają się jednak z ogromnymi trudnościami, próbując znaleźć szczepionkę w 100 procentach skuteczną.

Ekspert WHO zaznaczył, że istnieją szczepionki na inne choroby, takie jak odra, których nie wyeliminowano w walce z koronawirusem. – Świat ma przed sobą długą, długą drogę, by opanować pandemię koronawirusa – powiedział Ryan, dodając, że ryzyko związane z zakażeniami nadal pozostaje bardzo wysokie „na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym”.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dodał: „Trajektoria tej epidemii jest w naszych rękach i jest to sprawa wszystkich i wszyscy powinniśmy przyczynić się do jej powstrzymania”.

Obecnie na całym świecie koronawirusem zakażonych jest ok. 4,3 mln ludzi, zmarło ponad 291 tys. osób.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email