Ekspert: Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie. Zasady sanitarne działają

Ekspert: Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie. Zasady sanitarne działają
Fot. Polska Grupa Górnicza

Liczba przypadków COVID-19 spada w normalnym tempie – powiedział w sobotę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Nie mamy 27 tys. nowych zakażeń, jak bywało niedawno, ale z tego okresu mamy jeszcze zgony – dodał. Zaznaczył, że zasady sanitarne działają.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 430 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarły 502 osoby. Ostatniej doby wykonano ponad 35,8 tys. testów na koronawirusa, w tym 10,1 tys. antygenowych.

Liczba zakażeń, zgodnie z oczekiwaniami, jest niższa niż bywało we wcześniejsze soboty – powiedział prof. Włodzimierz Gut. Wyjaśnił, że mniejsza liczba przeprowadzanych testów wynika z mniejszej liczby zgłaszających się pacjentów. – Testuje się według określonych kryteriów – oznacza to, że mniej osób spełniało te kryteria i mniej osób zostało przetestowanych – wskazał. Dodał, że te kryteria potwierdziły się przez wynik.

Według eksperta „liczba zakażeń spada w normalnym tempie”. – Nie mamy 27 tys. przypadków, jak bywało niedawno. Ale z tego okresu mamy jeszcze zgony, bo osoba, u której rozpoznano zakażenie, żyje przeciętnie po zachorowaniu 2-3 tygodnie – stwierdził.

Prof. Gut podkreślił, że liczba zachorowań to wypadkowa dwóch czynników – tego czy reguły są prawidłowe i czy są przestrzegane. Jego zdaniem nadal trzeba przestrzegać przyjętych zasad sanitarnych, „które, jak widać, działają”.

Jak powiedział, mamy do czynienia z zoonozą, czyli nie da się jej wyeliminować całkowicie. – Zawsze może wrócić ze środowiska, jak nie ten to inny koronawirus – zaznaczył. Dodał, że pierwszy raz historii sprawdzono pewne reguły – te, które się zdały egzamin pozostaną, inne będą powoli wyłączane. – Te podstawowe pozostaną z nami, jak podejrzewam, na zawsze – podsumował prof. Gut.

Według danych Ministerstwa Zdrowia łącznie od początku epidemii wykryto 1 054 273 przypadków COVID-19. Zmarło 19 861 chorych, wyzdrowiało 687 910 zakażonych. (PAP)

Magdalena Jarco
Print Friendly, PDF & Email