Edukacja: Pierwsza pomoc bez barier i bez tajemnic

Edukacja: Pierwsza pomoc bez barier i bez tajemnic
Fot. Adminstrator

Przeprowadzenie Resuscytacji Krążeniowo– Oddechowej z użyciem AED (automatycznego defilatora zewnętrznego), opatrzenie poszkodowanego ze złamaniem nogi, udzielenie pierwszej pomocy przy omdleniu to przykłady zadań, z którymi zmierzyli się uczestnicy III Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy dla Szkół Specjalnych. Najlepsi okazali się uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach oraz Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu.

Konkurs sprawdzający wiedzę młodzieży z zakresu ratownictwa medycznego odbył się tuż przed zakończeniem roku szkolnego w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu. Składał się on z części medycznej i rekreacyjno–sportowej, poprzedzonej warsztatami na temat pierwszej pomocy, które prowadzili członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu. Trasa konkursowa rozplanowana była na Ostrowie Tumskim. Zadania symulowały sytuacje, które mogą przydarzyć się młodzieży na co dzień, np. w okresie wakacyjnym.

– Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością zasad pierwszej pomocy – mówiła Agnieszka Skowrońska, współorganizatorka konkursu z Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu. – Umiejętności, które zdobyli na warsztatach pomogły im podejmować właściwe decyzje podczas zadań konkursowych i utrwalić wiedzę, która może przydać im się w codziennym życiu. Uczniowie doskonalili też umiejętności współpracy w grupie, a także podejmowania samodzielnych decyzji w trudnych sytuacjach – dodała.

Kamil Adamski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Swarzędzu zwrócił z kolei uwagę na dodatkowe aspekty tego typu inicjatyw: – Zawody są świetną okazją do doskonałej zabawy dla uczestników oraz nauką dla strażaków, ponieważ w ich trakcie możemy nauczyć się, jak porozumiewać się z osobą niesłysząca lub niewidomą, co czasem przydaje się w codziennej służbie – mówił.

Zawody podsumował również Przemysław Wałęsiak z zespołu ratowników Bridgestone Poznań, jeden z członków konkursowego jury: – Uczestnicy z zaangażowaniem wypełniali każde z konkursowych zadań, udowadniając, że mają bardzo dużą wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pokazali, że nie ma ona dla nich żadnych barier i żadnych tajemnic – mówił. Tego typu konkursy to bardzo cenne doświadczenie nie tylko dla samych uczestników, ale również dla osób oceniających ich zmagania – dodał.

W konkursie brały udział zespoły z trzech wielkopolskich szkół: Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu i Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Organizatorem konkursu było Szkolne Koło PCK „Profesjonalni” z Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszący w Poznaniu, a także Ochotnicza Straż Pożarna ze Swarzędza. Wydarzenie odbyło się przy współpracy ze Strażą Miejską Miasta Poznania i drużyną ratowników firmy Bridgestone Poznań, która przygotowała odblaskowe niespodzianki dla uczestników. Niedawno ww. zespół ratowników zdobył drugie miejsce w ogólnopolskich zawodach „Bezpieczna Firma 2016”.

  Beata Grześkowiak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14122

Print Friendly, PDF & Email