Edukacja: Niewidomi będą poznawać świat

Edukacja: Niewidomi będą poznawać świat

Do Okręgu Łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych przekazano 25 „Atlasów świata dla niewidomych i słabowidzących”.

– Jesteśmy wdzięczni za to, że ktoś myśli o osobach, które mają problemy ze wzrokiem, ale też chciałyby wiedzieć, jak zmienia się świat. Pamiętamy to, czego nauczyliśmy w szkole, ale przecież granice państw zmieniają się i powstają też nowe kraje. Teraz możemy być na bieżąco – powiedziała Prezes Okręgu Łódzkiego PZN Iwona Jędrys.

Opracowaniem atlasów zajął się zespół ekspertów, wspomagany przez konsultantów znających potrzeby osób z dysfunkcją wzroku, którzy czuwali nad poprawnością i czytelnością publikacji. Warto zaznaczyć, że powstała ona z zachowaniem zasady  „to samo dla widzących i niewidzących”, co oznacza, że klucze znaków,  symbole i skróty nazw są identyczne w piśmie Braille’a i druku barwnym.

– Cieszę się, że mamy coś, co pozwoli państwu poznać lepiej świat, szczególnie tym, którzy niestety nie mogą wszystkiego zobaczyć. Mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie wiele osób pozna świat i może zapragnie dalekich podróży. Za sprawą tego atlasu i zmysłu dotyku będziecie mogli poznać to, co ludzie zdrowi widzą za pomocą wzroku – powiedziała podczas wręczania atlasów Grażyna Kierznowska, Główny Geodeta Kraju.

Z 25 egzemplarzy „Atlasów świata dla niewidomych i słabowidzących” będą korzystać podopieczni wszystkich 18 kół związku niewidomych w woj. łódzkim. Publikacje będą również dostępne w bibliotece łódzkiej siedziby PZN, Klubie Sportowym Niewidomych „Omega” w Łodzi oraz w innych instytucjach w regionie, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku.

Źródło i fot. gugik.gov.pl

  Oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17717 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.