Edukacja: Będą pieniądze na szkolne stołówki

Edukacja: Będą pieniądze na szkolne stołówki
Fot. Adminstrator

190 mln zł chce przeznaczyć rząd na czteroletni program doposażenia stołówek. Pierwsze środki mają trafić do samorządów w przyszłym roku.

Od września 2019 r. w każdej szkole podstawowej będzie musiało być pomieszczenie, umożliwiające spokojne zjedzenie posiłku. Trzy lata później szkoły te będą miały obowiązek zapewnienia uczniom jednego gorącego posiłku.

– Chcemy, żeby samorząd był do nowych obowiązków jak najlepiej przygotowany – podkreśla wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Resort przedstawił samorządowcom z Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego założenia rządowego programu „Stołówka Szkolna+”.

– Program będzie przygotowany na lata 2019–2022, a więc pierwsze środki finansowe zostaną skierowane do organów prowadzących już w następnym roku budżetowym. Jest to kwota ok. 190 mln zł na te cztery lata – poinformowała Joanna Wilewska, dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w MEN.

Program ma obejmować dwa zakresy działań. O pieniądze będzie można ubiegać się na stworzenie nowych stołówek, doposażenie stołówek, które obecnie nie funkcjonują, oraz na doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek lub stworzenie nowych. Drugie zadanie w programie to wsparcie w zakresie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, tzw. jadalni.

Program zakłada obowiązkowy wkład finansowy lub rzeczowy organu prowadzącego w wysokości 20 proc. środków niezbędnych na realizację dotowanego zadania wydatkowanych w roku złożenia wniosku o udział w programie.

Jak podkreśla MEN, prace nad projektem są na bardzo zaawansowanym etapie. Ma on być spójny z programem MRPiPS, który będzie uwzględniał dopłatę do obiadów dla uczniów, w przypadku których dochodowość rodziny nie przekracza kwoty z ustawy o pomocy społecznej.

– Jeśli samorząd zdecyduje się na odtworzenie stołówki, udział w dopłacie może być wyższy – zaznaczyła dyrektor Wilewska.

Źródło: Kurier PAP – www. kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18519 

Print Friendly, PDF & Email