ECDC: Świat powinien przygotować się na to, że koronawirus pozostanie wśród nas

ECDC: Świat powinien przygotować się na to, że koronawirus pozostanie wśród nas
Fot. Pixabay

Świat powinien przygotować się na to, że mimo stosowania szczepionek koronawirus pozostanie wśród nas – ostrzegła w piątek szefowa Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon.

– Teraz wydaje się bardziej prawdopodobne, że (koronawirus) zostanie, a nie zniknie – powiedziała agencji AFP Ammon podczas wideokonferencji.

– Wydaje się, że bardzo dobrze zaadaptował się on w środowisku ludzkim. Musimy więc przygotować się na to, że z nami zostanie. Nie byłby to pierwszy wirus, który pozostanie z nami na zawsze, więc nie jest to jego niezwykła cecha – podkreśliła.

Choć szczepionki mogą drastycznie zmniejszyć ryzyko zakażenia się, naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy zapobiegają również przenoszeniu koronawirusa.

Warianty SARS-COV-2, zwłaszcza południowoafrykański i brazylijski, komplikują sytuację, gdyż podejrzewa się, że mogą obniżać skuteczność opracowanych już preparatów przeciw COVID-19.

– Pytanie brzmi, co to oznacza dla skuteczności szczepionki – podkreśliła Ammon, wskazując przykład grypy sezonowej, do której szczepionki są dostosowywane każdego roku.

– Jest możliwe, że taka sytuacja wydarzy się i tym razem lub że w pewnym momencie (wirus) ustabilizuje się i będziemy mogli używać (niezmienionych – PAP) szczepionek przez długi czas – dodała. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email