Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego, to Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia przypomina, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Zgodnie z najnowszymi danymi Krajowego Rejestru Nowotworów, w Polsce odnotowano ponad 164 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe oraz prawie 100 tys. zgonów nowotworowych. Nowotwory złośliwe nadal stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce przyczyniając się do 27,3% zgonów wśród mężczyzn i 24,1% zgonów w grupie kobiet. W 2016 roku po raz pierwszy w Polsce najczęstszym nowotworem mężczyzn był rak gruczołu krokowego, podobnie jak ma to miejsce w innych rozwiniętych krajach Europy. Rak płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym mężczyzn. W populacji kobiet w 2016 r. najczęstszym nowotworem złośliwym był rak piersi, następnie rak płuca oraz rak jelita grubego. Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego u obu płci.

W ramach tzw. „białej soboty”, która odbyła się 2 lutego 2019 roku, wszystkie chętne osoby mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych świadczonych w placówek onkologicznych na terenie całego kraju. Program białej soboty obejmował:

  • wykonywanie badań przesiewowych i innych służących wczesnemu wykrywaniu nowotworów;
  • rozpowszechnianie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem i innych materiałów edukacyjnych propagujących postawy prozdrowotne i czujność onkologiczną, przy udziale lekarzy rodzinnych, stowarzyszeń i fundacji pacjenckich oraz studentów Uniwersytetów Medycznych;
  • udzielanie prostych porad onkologicznych;
  • zwiedzanie oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych;
  • prowadzenie wykładów i pogadanek na tematy profilaktyki, wczesnego rozpoznawania i możliwości skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania.

Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem Ministerstwo Zdrowia szczególnie zachęca Panie, aby zapoznawały się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi” oraz „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy”.

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Więcej informacji o bezpłatnych badaniach profilaktycznych przeczytasz TUTAJ

Sprawdź, gdzie możesz wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi” oraz w ramach „Populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy”.

Mateusz Klimczak/mz.gov.pl

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.