Dziś śledzik - kończy się karnawał

Dziś śledzik - kończy się karnawał

Wtorek przed Środą Popielcową to ostatni dzień karnawału. Kończy się trzydniowy okres ostatków – hucznych zabaw poprzedzających 40 – dniowy okres Wielkiego Postu.

W tradycji staropolskiej „ostatki” nazywano  zapustami lub kusakami. W tych dniach, zwłaszcza na Podlasiu i Mazowszu popularne było przebieranie się. Specjalny strój miał chronić przed kusym, czyli diabłem. Przebierańcy ostatnie dni karnawału spędzali na zabawie i żartach przy suto zastawionych stołach, na których dominowały potrawy tłuste –
kiełbasy i mięsa.

W litewskiej tradycji ludowej w trakcie zabawy przybywały dwie postacie: Konopiasty i Słoninowy. Symbolizowały okres postu i czas jedzenia mięsa. Dwaj przeciwnicy staczali ze sobą walkę, którą z założenia wygrywał Konopiasty, a to oznaczało zakaz spożywania posiłków mięsnych. Punktualnie o północy rozsypywano po podłodze popiół – i tak rozpoczynał się Wielki Post.

Pod koniec zabawy stawiano tak zwany podkurek, to jest posiłek składającą się z jaj, mleka i śledzi, który miał symbolizować przejście od mięsopustnych do postnych potraw.

Dziś wtorkowa „śledzikowa” impreza kończąca karnawał ma nas wprowadzić w spokojny i skromny okres Wielkiego Postu, w trakcie którego o tańcach i rozrywce powinniśmy zapomnieć. „Śledzik” to również doskonały moment na wprowadzenie postanowień wielkopostnych.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.