Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia
Fot. Adminstrator

Co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Jego celem jest zwracanie uwagi na ważne czy zaniedbane problemy zdrowia publicznego. Jest to data upamiętniająca powstanie Światowej Organizacji Zdrowia w 1948r. W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrować się na problemie bezpieczeństwa szpitali czy przychodni w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowaniu pracowników ochrony zdrowia do niesienia pomocy podczas katastrof, dlatego też hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Ratujmy Życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof.”

Szpitale czy przychodnie oraz ich personel medyczny muszą ratować osoby poszkodowane w wyniku katastrof – powodzi, pożarów, trzęsień ziemi, huraganów. Codziennie otaczają opieką zdrowotną, są miejscem udzielania porad, opieki nad matką i dzieckiem, punktem szczepień czy specjalistycznego leczenia szpitalnego. Zadania te muszą być kontynuowane w czasie sytuacji wyjątkowych, a często system ochrony zdrowia ma problemy z funkcjonowaniem w sytuacji kryzysowej.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrowały się na wskazywaniu osiągnięć, promowaniu projektowania i budowania bezpiecznych jednostek ochrony zdrowia, tak aby były w stanie przetrwać katastrofy i kontynuować niesienie pomocy potrzebującym.


Jak katastrofy na świecie wpływają na zdrowie:

• Ponad 11 000 ośrodków zdrowia zostało zniszczonych w Chinach, w prowincji Wenchuan podczas trzęsienia ziemi w Maju 2008, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do szukania pomocy gdzie indziej.
• Obecne konflikty w Etiopii i Strefie Gazy ograniczyły dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych takich jak np. szczepienia.
• Tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 zniszczyło ponad 60% ośrodków zdrowia w Prowincji Aceh w Indonezji i zabiło około 1/3 położnych z tego regionu, stanowiąc ogromny cios dla zdrowia kobiet.
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3524

Print Friendly, PDF & Email