Dzielą się wiedzą i motywują do działania

Dzielą się wiedzą i motywują do działania
Fot. materiały prasowe/nadesłane

Projekt #AMPbasador to inicjatywa społeczna programu Po Amputacji. Jej celem jest pokazanie, że amputacja to tylko etap na drodze do odzyskania sprawności, a normalne życie z protezą kończyny jest możliwe. W projekt zaangażowana jest między innymi Katarzyna Kozikowska, mistrzyni Europy w parakajakarstwie, reprezentantka Polski przyszłorocznych Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Amputacja to skomplikowana operacja, w wyniku której dochodzi do odjęcia fragmentu lub całości kończyny. Wraz z nią nierzadko utracie podlega również poczucie kontroli nad własnym życiem. To wydarzenie traumatyczne, silnie związane z bólem oraz lękiem o przyszłość. Brak wsparcia ze strony otoczenia niejednokrotnie powoduje, że u osób po amputacji pojawiają się myśli o beznadziei i kresie normalnego życia, często pod znakiem depresji. 

Dlatego niezwykle istotne jest kształtowanie oraz propagowanie pozytywnej wizji życia po operacji odjęcia kończyny. Właśnie z takim zamysłem powstał projekt #AMPbasador, który jest odpowiedzią na często zadawane pytanie “co dalej po amputacji?”.

Misja – motywacja

Ambasadorzy programu Po Amputacji to osoby, które przeszły drogę od amputacji kończyny do pełnej sprawności i obecnie poruszają się o protezie. Dzięki własnemu doświadczeniu pragną dzielić się swoją wiedzą oraz wspierać tych wszystkich, którzy zarówno oczekują na zabieg amputacji, jak i tych, którzy mają już go za sobą. To osoby w pełni zmotywowane do niesienia pomocy innym, które na własnym przykładzie pokazują, że amputacja nie jest przeszkodą w normalnym życiu oraz realizacji marzeń.  

Możesz wszystko

Obecnie w projekt #AMPbasador zaangażowanych jest pięć osób – Katarzyna Kozikowska, mistrzyni Europy w parakajakarstwie, reprezentantka Polski XXXII Igrzysk paraolimpijskich, które rozpoczną się 23 lipca 2021 roku w Tokio, Monika Kukla – mistrzyni Europy w crossficie osób niepełnosprawnych, członkini Kadry Narodowej w wioślarstwie, Anna Klecha – blogerka z wrodzoną wadą rozwojową, po operacji odjęcia kończyny. Jako jedna z pierwszych 20 pacjentów na świecie wzięła udział
w bostońskim projekcie poświęconym opracowaniu bionicznej kończyny, Robert Wydera – wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, uczestnik Mistrzostw Europy i Świata, promujący sport wśród niepełnosprawnych oraz Tomasz Grell – młody, aktywny Wrocławianin, uczestnik programu Po Amputacji.

– Jestem przykładem na to, że jeżeli się czegoś chce, to można wszystko. W wieku 13 lat wygrałam wojnę z rakiem, jednak podczas bitwy straciłam prawą nogę. To jednak właśnie dzięki rehabilitacji w procesie odzyskiwania sprawności po amputacji odnalazłam swoją siłę, jaką jest sport. – mówi Katarzyna Kozikowska, ambasadorka w programie Po Amputacji. W 2008 roku rozpoczęłam przygodę z pływaniem, gdzie osiągnęłam wiele, jednak za mało by jechać na Igrzyska. Dlatego też w 2017 roku zdecydowałam się na zmianę dyscypliny na kajakarstwo. Był to strzał w 10! Jestem złotą medalistką ME, finalistką MŚ i wywalczyłam kwalifikację na Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Teraz już wiem, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w przeżywaniu życia na sto procent. Będąc ambasadorką w programie Po Amputacji chciałabym pokazać wszystkim osobom po amputacji, że nie ma co się chować w domu. Trzeba wziąć się za siebie i czerpać z życia pełnymi garściami! – dodaje.

Zostań AMPbasadorem

Celem projektu jest aktywizacja jak największej grupy osób po amputacji. Dlatego zapraszamy do uczestnictwa wszystkie osoby po zaprotezowaniu, które wróciły do aktywności w życiu społecznym lub/i zawodowym i chciałyby zrobić coś dla innych.

Zadaniem ambasadorów jest pokazywanie, że normalne życie z protezą kończyny jest możliwe poprzez publikację zdjęć i filmów oraz tekstów motywacyjnych w serwisach społecznościowych (na Facebooku i Instagramie). Ponadto inspirowanie oraz dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami programu Po Amputacji podczas osobistych spotkań.

Program Po Amputacji

W ramach ogólnopolskiego programu Po Amputacji, osoby po amputacji urazowej oraz, które w wyniku ciężkiego przebiegu choroby pozbawione są kończyny, otrzymują kompleksową pomoc w procesie powrotu do zdrowia oraz samodzielności w codziennym życiu. Wsparcie obejmuje zarówno zakres terapeutyczno-rehabilitacyjny, jak i związany z zaprotezowaniem oraz pozyskaniem funduszy na protezę kończyn
i rehabilitację.

Więcej informacji o programie Po Amputacji oraz projekcie #AMPbasador znajduje się na stronie programu.

Print Friendly, PDF & Email