Dyrektor RCKiK w Kielcach: Więcej chętnych do oddania osocza. Uruchomimy kolejny punkt pobrań

Dyrektor RCKiK w Kielcach: Więcej chętnych do oddania osocza. Uruchomimy kolejny punkt pobrań
Fot. Pixabay

W Świętokrzyskiem uruchomiony zostanie drugi punkt, w którym mieszkańcy będą mogli oddać osocze. Oprócz Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach taka możliwość będzie również w placówce RCKiK w Sandomierzu – poinformował PAP Jerzy Stalmasiński, dyrektor RCKiK w Kielcach.

Dyrektor zaznaczył, że do centrum krwiodawstwa w Kielcach zgłasza się coraz więcej osób, które przebyły zakażenie SARS-CoV-2 i są zdecydowane oddać osocze. – Obecnie pobieramy osocze od sześciu do dziesięciu osób dziennie – powiedział dyrektor.

– Telefony od dawców się rozdzwoniły. Osoby są umawiane z dnia na dzień. W tym tygodniu osocze oddało kolejnych 23 dawców. Co przekłada się na około 69 jednostek terapeutycznych, które na bieżąco są wydawane do szpitali – dodał.

To zdecydowany wzrost w porównaniu do poprzednich miesięcy. W okresie od początku pandemii do września osocze oddało zaledwie 14 mieszkańców regionu. Tymczasem w ciągu ostatnich kilku tygodniu liczba donacji wzrosła do około 70.

Stalmasiński poinformował, że w związku z rosnącym zapotrzebowaniem i większą liczbą chętnych do oddania osacza, w regionie przygotowany zostanie drugi punkt pobrań. – Planujemy uruchomić drugi punkt w Sandomierzu. Dzięki temu dawcy ze wschodniej części województwa nie będą musieli przyjeżdżać do Kielc. Wystąpiliśmy do ministerstwa o zakup separatora. Mamy nadzieje, że wkrótce otrzymamy nowe urządzenie – dodał.

Zaznaczył, że zapotrzebowanie na osocze jest bardzo duże. – Średnio, co trzeci hospitalizowany pacjent z COVID-19 kwalifikuje się do przyjęcia osacza. Efekty terapeutyczne są zauważalne. Osocze nie jest panaceum, ale na pewno skutecznie łagodzi objawy COVID-19, pozwala też przejść szybciej do zdrowia, a zatem przebywać krócej w szpitalu. W obecnej sytuacji jest to również niezwykle istotne – dodał.

Z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach wynika, że w regionie potwierdzono blisko 7 tys. ozdrowień z COVID-19. Jednak tylko część osób kwalifikuje się do oddania osocza.

Ogólne wytyczne zakładają, że osocze mogą oddać osoby, które są po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów, albo 18 dni od zakończenia izolacji. Dawcy muszą być w pełni zdrowi oraz nie mieć i nie leczyć się z powodu przewlekłych chorób.

Wciąż dużym problemem są niskie stany magazynowe krwi. W RCKiK w Kielcach braki dotyczą praktycznie wszystkich grup. – Oddawanie krwi od osób, które czują się zdrowe i nie przeszły zakażenia, jest niezwykle cenne. Wprawdzie spadło zapotrzebowanie ze szpitali, ale nie tak znacząco, jak by się mogło wydawać. Natomiast krwiodawców jest o połowę mniej niż przed pandemią – powiedział Stalmasiński. (PAP)

Wiktor Dziarmaga
Print Friendly, PDF & Email