Dworczyk: W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy

Dworczyk: W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy
Fot. Adam Guz / KPRM

Decyzje firmy Pfizer wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce. W poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys. – podał szef KPRM Michał Dworczyk. Zapewnił, że szczepienia seniorów 70+ zaczną się planowo 25 stycznia. Dodał, że nieco wydłuży się czas szczepień grupy 0.

Dworczyk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek szczepionki. – W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczy tych szczepionek – powiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc – podkreślił – te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia.

Zapewnił też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70. roku życia zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

– Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy „0”, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer – powiedział Dworczyk.

Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tys. osób z grupy „0”, do której należy m.in. personel medyczny, które były zaplanowane do zaszczepienia w tym tygodniu „będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys.”.

– Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy „0” zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu – mówił Dworczyk.

Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer – o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich – „wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach”.

– W lepszej sytuacji nieco jesteśmy my oraz inne kraje, które zdecydowały się odkładać szczepionki na drugą dawkę. W gorszej sytuacji są kraje, które wykorzystywały wszystkie szczepionki od razu. Mamy nadzieję, że ta sytuacja ulegnie poprawie – powiedział Dworczyk.

Dodał, że „według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca”. – Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym – powiedział minister. (PAP)

Rafał Białkowski
Print Friendly, PDF & Email