Dworce autobusowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnych?

Dworce autobusowe bardziej dostępne dla niepełnosprawnych?
Fot. Adminstrator

Wkrótce wejdzie w życie znowelizowana ustawa o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, w której mowa jest o przystosowaniu największych dworców autobusowych w kraju do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym oraz osobom o ograniczonej sprawności ruchowej.

Zgodnie z nowelizacją, odpowiedzialnym za egzekwowanie przepisów będą jednostki samorządu terytorialnego: marszałek województwa, a w niektórych przypadkach zarząd związku powiatów i wojewoda. Weryfikacji wniosków zgłoszonych przez te jednostki, będzie dokonywał minister transportu. Po pozytywnej weryfikacji, dworzec zostanie umieszczony w „Wykazie dworców wyznaczonych do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej". Jeśli dworzec nie spełni odpowiednich wymogów, minister może odmówić przyznania statusu dworca wyznaczonego do udzielania pomocy. Dworce będą podlegały kontrolom, a ich negatywny wynik może spowodować usunięcie z „Wykazu". 

W Polsce wyznaczonych  będzie 21 dworców autobusowych i autokarowych, na których niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej będzie udzielana pomoc, które będą zlokalizowane w miastach liczących powyżej 50 tys. mieszkańców, z których rocznie odjeżdża powyżej pół miliona pasażerów. Organem właściwym do rozpatrzenia skargi na niewłaściwe wykonywanie obowiązków przez podmiot zarządzający dworcem, wyznaczonym do udzielania pomocy osobom niepełnosprawnym i osobom o ograniczonej sprawności ruchowej jest marszałek województwa, a  przypadku gdy dworzec jest własnością samorządu województwa, rozpatrywanie skarg będzie należało do wojewody. Za nieprzestrzeganie przepisów zarządzający dworcem, będzie podlegał karze w wysokości nie większej niż 30 tys. zł. 

Według ustawy, pieniądze na dostosowanie dworców pochodzić mają z opłat pobieranych przez samorządy od operatorów lub przewoźników drogowych. Maksymalna opłata za za jedno zatrzymanie autobusu na dworcu ma wynosić 2 zł. Pozostałe dworce również mogą wystąpić z wnioskiem o wyznaczenie go do udzielania pomocy dla osób niepełnosprawnych, ale koszty niezbędnych zmian poniosą ich właściciele. Rozwiązanie to może być przydatne np. w miejscowościach uzdrowiskowych i turystycznych. 

  oprac. AG; Fot.freeimages.com Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12310

Print Friendly, PDF & Email