Drugi weekend paraolimpijski

Weekend na 12. Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach przyniósł naszej reprezentacji kolejne medale. Polacy w ciągu piątku, soboty i niedzieli zdobyli 16 medali, w tym dwa złote.  Lwią część krążków zdobyliśmy w pływaniu i biegach, ale pojawiły się również pierwsze w łucznictwie i podnoszeniu ciężarów.

W piątek sportowcy biało-czerwonych zdobyli 8 medali w dwóch dyscyplinach. Katarzyna Pawlik przepłynęła 400 metrów stylem dowolnym, jako pierwsza i dzięki temu zdobyła złoty medal. Patrycja Harajda na dystansie 100 metrów zdobyła srebro w pływaniu stylem dowolnym. Po jednym brązowym medalu, także stylem dowolnym wywalczyli: Joanna Mendak (100 m.) i Piotr Pijanowski (400 m.).
Trzech naszych reprezentantów na dystansie 400 metrów „wbiegło” na podium. Srebrny medal zdobyła Anna Szymul. Na trzecich miejscach, nagradzanymi brązowymi medalami, ukończyli biegi Alicja Fiodorow i Marcin Mielczarek. W biegu na 800 metrów jeszcze jeden brązowy krążek dla naszego kraju dorzucił Mariusz Tubilewicz.

W sobotę znowu tryumfowaliśmy w pchnięciu kulą. Krzysztof Smorczewski pchnął kulę najdalej, co dało mu złoto. Patrycja Harajda 100 metrów stylem grzbietowym przepłynęła z drugim czasem i wywalczyła srebrny medal.
Doczekaliśmy się medali w łucznictwie. Srebrny krążek zdobył Tomasz Leżański, a brązowy Małgorzata Olejnik.

Nasi reprezentanci w niedzielę do weekendowych zdobyczy dodali jeszcze 4 medale. W biegu na 100 metrów Łukasz Łabuch wywalczył srebrny medal. W konkurencji podnoszenia ciężarów Ryszard Rogala zajął drugie miejsce. Grzegorz Polkowski przepłynął 50 metrów stylem dowolnym z drugim czasem, dzięki czemu zdobył srebrny medal. Tomasz Hamerlak w biegu maratońskim wywalczył brąz.

W sumie, w ciągu trzech weekendowych dni nasza reprezentacja zdobyła 16 medali. Łącznie mamy już 46 krążków. Z 9 złotymi medalami, 20 srebrnymi i 17 brązowymi Polska w klasyfikacji ogólnej zajmuje 17. lokatę. Na czele rankingu państw nic się nie zmieniło. Pierwsze Chiny ze 123 medalami wyprzedzają 2. Wielką Brytanię o 39 krążków.
Na dwa dni przed końcem paraolimpiady nasi sportowcy są już blisko progu 50 zdobytych medali. Na pytanie „Ile medali przywiozą z Aten nasi niepełnosprawni sportowcy?” , w naszej ankiecie opcję „powyżej 50” wybrało 37,5% biorących udział w głosowaniu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż przewidywania optymistów sprawdzą się.