Droga Krzyżowa z papieżem na Placu Św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych

Droga Krzyżowa z papieżem na Placu Św. Piotra, Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych

W tym roku na placu Świętego Piotra, a nie w Koloseum odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem. Nie będzie w Wielki Czwartek mszy Krzyżma Świętego, a msza Wieczerzy Pańskiej, inaugurująca Triduum Paschalne, odprawiona będzie w Watykanie.

Wszystkie uroczystości Wielkiego Tygodnia odbędą się w Watykanie bez udziału wiernych i będą transmitowane.

Te bezprecedensowe zmiany, wynikające z pandemii koronawirusa, ogłosił w piątek Watykan publikując pełny program papieskich uroczystości Wielkiego Tygodnia. Jak wyjaśniono, z powodu tej „nadzwyczajnej sytuacji” uwzględnione zostały w nim niedawne zalecenia Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W Niedzielę Palmową (5 kwietnia) o godzinie 11:00 papież odprawi mszę w Bazylice Świętego Piotra.

Z programu Wielkiego Czwartku zgodnie z zaleceniem Kongregacji wykreślono poranną mszę Krzyżma Świętego, w trakcie której święcone są oleje używane do sakramentów. Msza ta była zawsze odprawiana w bazylice watykańskiej z udziałem kapłanów, których święto przypada tego dnia.

Po raz pierwszy od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawi w Wielki Czwartek w Watykanie, a nie poza nim, Mszę Wieczerzy Pańskiej. Od 2013 roku przewodniczył jej w więzieniach, w klinikach, ośrodkach dla uchodźców. Mszę odprawi w Bazylice Św. Piotra.

W Wielki Piątek tradycyjnie w Bazylice odbędzie się po południu Nabożeństwo Męki Pańskiej.

Następnie o godzinie 21:00 papież przewodniczyć będzie Drodze Krzyżowej; po raz pierwszy nie w Koloseum, ale na placu Świętego Piotra.

W Wielką Sobotę o godz. 21:00 w Bazylice odbędzie się msza Wigilii Paschalnej.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, także w bazylice watykańskiej, Franciszek odprawi mszę o godz. 11:00, po której udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi, czyli miastu i światu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Źródło: PAP
Fot. Pixabay