Dotarli na szczyt. Zdobyli Koronę Gór Polskich

Dotarli na szczyt. Zdobyli Koronę Gór Polskich
Fot. pixabay.com

Uczestnicy projektu „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” przyjęci do klubu zdobywców Korony Gór Polskich. Zwieńczeniem zmagań były Rysy w Tatrach. W zdobyciu szczytów wzięło udział siedmiu wychowanków Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz siedmiu opiekunów. 

„28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” to projekt realizujący ideę turystyki społecznej. To sposób na włączenie osób o szczególnych potrzebach w aktywne życie społeczne i budowanie poczucia własnej wartości osób z niepełnosprawnością. Korzystanie z oferty turystycznej daje możliwość integracji ze społeczeństwem, nauki aktywnego spędzania czasu wolnego mimo własnych ograniczeń i lęków, pełnoprawnego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Nawet Tatry, najwyższe, najbardziej majestatyczne i wieńczące Koronę Gór Polski mogą być dostępne, jeśli osobom doświadczającym niepełnosprawności, czy starszym stworzymy do tego warunki. Nie chodzi tu o nadzwyczajne rozwiązania techniczne, ale przede wszystkim o zaangażowany i profesjonalny kapitał ludzki – czego najlepszym przykładem jest projekt 28 marzeń – dodała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wyprawy górskie wspierała Fundacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pomagali sponsorzy i ambasadorzy oraz minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Po zdobyciu Rysów, najwyższego szczytu polskich Tatr, w Zakopanem podczas uroczystego podsumowania uczestnicy dziękowali wszystkim wspierającym projekt.

Podczas 85. Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na Najlepszego Sportowca Polski 2019 Roku projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” zdobył statuetkę Czempiona w kategorii Sport Bez Barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie.

Print Friendly, PDF & Email