Dorota Osińska w Bażantarni w ramach XV Elbląskich Nocy

Dorota Osińska w Bażantarni w ramach XV Elbląskich Nocy

Kompozycja utworów urzekających swą lekkością oraz subtelnością, wprowadzających widza w magiczny świat ludzkich uczuć i… ona, jak sama mówi – śpiewarka czyli dziewczyna do śpiewania. Na koncert Doroty Osińskiej w najbliższą sobotę, 13 sierpnia do Parku Bażantarnia zaprasza Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Wstęp wolny.

Recital pt. „Kamyk Zielony” to kompozycja utworów z tekstami Magdy Czapińskiej. Muzyka napisana przez czołowych kompozytorów, a także charyzmatyczne wykonanie piosenek – to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Piosenki Magdy Czapińskiej zna prawie każdy z nas. Nie każdy jednak wie, że przeboje takie jak: „Ale jestem”,” Remedium” (Wsiąść do pociągu…),” W moim magicznym domu”, „Być kobietą”, czy” Ja wysiadam”, wyszły spod pióra tej wybitnej autorki.

– Najpierw na podstawie płyty powstał spektakl pt. „Kamyk zielony”, wystawiany w Teatrze Rampa – mówi Magdalena Osińska – W Elblągu zagram kameralnie z akompaniamentem dwóch fantastycznych gitarzystów, chcemy udowodnić, że Magdę Czapińską można jednym tchem wymienić wspólnie z takimi nazwiskami, jak Osiecka czy Przybora.

Dorota Osińska urodziła się w 1978 roku we Wrocławiu. Ukończyła Andragogikę i Animację Kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Występowała na wielu prestiżowych scenach muzycznych i teatralnych w Polsce a także w USA, Kanadzie, Niemczech i Francji. Jej dotychczasowy repertuar tworzyli najwybitniejsi autorzy i kompozytorzy m.in.: Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll. Śpiewała u boku takich wykonawców jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger, Grupa MoCarta.

W 2004 roku pod opieką Włodzimierza Korcza nagrała swój debiutancki album pod tytułem „Idę”. Jest laureatką wielu ważnych konkursów piosenki, m.in. w 1999 roku zajęła II miejsce w konkursie na interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej i I miejsce na Zamkowych Spotkaniach „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, w roku 2000 zdobyła I miejsce w konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu i Grand Prix w konkursie piosenki artystycznej w Rybniku.

– Same nagrody bez chociażby odrobiny szczęścia nie pomagają w karierze – opowiada Dorota Osińska. – Bywają takie lata, że jeździ się na festiwale i wygrywa je jeden po drugim, jest się na fali, a później wszystko się urywa. Jeśli samemu się nie walczy, to nic się nie osiągnie. Mi się udało dzięki współpracy z Jerzym Satanowskim i Teatrem Rampa.

Istotną rolę w życiu zawodowym Doroty odgrywa współpraca teatralna z Jerzym Satanowskim. Oprócz wspólnego przedsięwzięcia „Oskary, Oskary…” kompozytor ten powierzył jej rolę w wielu swoich widowiskach takich jak np.: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana”. Można ją oglądać na deskach warszawskiego teatru Bajka w Roli Czapli i na Nowej Scenie Teatru Roma. Śpiewała także w widowisku „Trzymaj się swoich chmur” w reż. Magdy Umer, w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza w reż. Krzysztofa Jaślara. W ostatnim czasie artystka związała swoje życie zawodowe z warszawskim Teatrem Rampa.

– Elbląg to miejsce, z którym łączy mnie wiele pozytywnych wspomnień i emocji. Najpierw Festiwal Kochanie, później Elbląskie Noce. Dawno już tu nie byłam dlatego z przyjemnością przyjadę po raz kolejny – opowiada Dorota Osińska – Taki plenerowy koncert to zupełnie co innego niż granie w salach koncertowych. Bez świateł, tancerzy, odpowiedniej oprawy jest trudniej, ale zamierzamy dobrać specjalny repertuar, który ułatwi nam interakcję z publicznością. Będziemy mieli w zanadrzu piosenki bardziej nośne, interesujące zarówno dla tych, którzy nie zwracają uwagi na tekst i liczy się dla nich muzyka, i dla tych, dla których teksty w piosenkach są bardzo istotne.

Koncert odbędzie się w ramach XV Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej już w najbliższą sobotę, 13 sierpnia, o godz. 18.00. W kolejną sierpniową sobotę (20.08), w Muszli Koncertowej Parku Bażantarnia wystąpi Bogusław Nowicki. Wstęp na koncerty w Bażantarni jest wolny. Elbląskie Noce to tradycyjnie koncerty, przedstawienia i kabarety, które można obejrzeć na Podzamczu elbląskiego Muzeum w ostatni weekend sierpnia (w dn. 26 – 28 sierpnia). Bilety można kupić w kasie CSE „Światowid” lub zarezerwować, dzwoniąc pod nr 55 611 20 68/76.  CSE Światowid Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7269