Dopłynęli do medali

Dopłynęli do medali
Fot. Adminstrator

W dniach 3 – 5 grudnia na basenie MOSiR w Tychach odbyły się Zawody Pływackich Nadziei Paraolimpijskich Pekin 2008. Impreza ta odbywać się będzie corocznie, aż do startu Paraolimpiady w Pekinie.  

Uczestnikami zawodów były dzieci i młodzież niepełnosprawna ze schorzeniami narządu ruchu i wzroku. 90 zawodników i zawodniczek startowało w dwóch grupach wiekowych, zgodnych z podziałem obowiązującym na MP w pływaniu: rocznik 1986 – 1983 oraz 1986 i młodsi.

W zawodach “nadziei” wzięło udział 6 zawodników IKS-u „Atak” Elbląg. Pięciu podopiecznych trenerów – Karola Krzykowskiego i Grzegorza Subocza, zdobyło medale.
Rewelacyjnie spisał się Michał Suliga, zdobył łącznie 6 krążków. Stylem dowolnym wywalczył złoto na dystansach 50 i 100 metrów oraz srebro na 400 metrach. W stylu motylkowym triumfował na długości 50 m., a na 100 metrach był drugi. Tę chlubną kolekcję powiększył o jeszcze jedno złoto pokonując najszybciej dystans 50 m. stylem grzbietowym.
   Paweł Łukin był pierwszy w stylu grzbietowym na 50 m., a w stylem dowolnym „dorzucił” dwa srebrne medale – 50 i 100 m.
   3 medale – każdy z innego kruszcu, zdobył Krzysztof Nowak. Wygrał rywalizację na 100 m. stylem klasycznym. W stylu dowolnym był drugi i trzeci, na dystansach 100 i 50 m.
   Jedna z dwóch przedstawicielek płci pięknej „Ataku” – Alicja Świechowska osiągnęła dwa razy srebro na dystansie 50 metrów – stylem grzbietowym i dowolnym.
   Debiutantka na zawodach tej rangi, Monika Wilkiewicz przepłynęła dystans 50 metrów stylem dowolnym, jako trzecia. Stylem grzbietowym na tym samym dystansie zajęła miejsce tuż za podium.
   Szczęścia zabrakło również Jakubowi Rucińskiemu, który dwa razy zajmował czwarte miejsca –  najbardziej nie lubiane przez sportowców.

Zawody w Grudziądzu
   Między 3. a 5. grudnia w Grudziądzu odbyły się Ogólnopolskie Zawody Sportowe. Impreza ta zorganizowana została w ramach obchodów Światowego Dnia Niepełnosprawnych.
Rywalizacja odbyła się w 3 dyscyplinach: tenis stołowy, strzelectwo sportowe i podnoszenie ciężarów.
   Spośród 8 zawodników „Ataku”, którzy wzięli udział w zmaganiach zorganizowanych przez Grudziądzkie Centrum Rehabilitacji, dwóm udało się zdobyć medale. Janusz Florek wywalczył srebro w strzelectwie, a Zygmunt Błażewicz brąz w tenisie stołowym.

Pomaszerują brzegiem
   Fundacja Marka Kamińskiego organizuje Marsz Brzegiem Bałtyku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest integracja ludzi, którzy dają przykład, iż niepełnosprawność nie oznacza bezradności i bierności w życiu.
   Uczestnicy w dniach 16 -19 grudnia będą szli wzdłuż linii brzegu Morza Bałtyckiego. Dwie noce spędzą pod namiotami.
   W marszu weźmie udział 8 niepełnosprawnych sportowców z regionu pomorskiego. Swój udział zgłosili zawodnicy elbląskiego „Ataku”: Michał Suliga, Krzysztof Bajewicz, Paweł Łukin, Krzysztof Nowak oraz Krzysztof Wojtasik.

Koniec roku z Boccią
Europejski Rok „Edukacji przez sport” Integracyjny Klub Sportowy chce zakończyć organizując I Elbląski Turniej w Boccii.
  Organizatorzy zapraszają wszystkie osoby niepełnosprawne, które chciałyby wziąć udział. Turniej odbędzie się on 19.12.2004 roku w Gimnazjum Nr 5 przy ul. Agrikola. Zapisy w dniu zawodów od godziny 10.30 do 11.00.

   Nazwa „boccia” pochodzi z języka włoskiego, Francuzi mówią na to „boule”. W obydwu krajach ta gra jest popularna, ale również na ulicach czy w parkach hiszpańskich miast można zobaczyć osoby bawiące się w tajemnicze rzucanie kulami.
   Zasady gry nie są skomplikowane. Boisko do Bocci ma wymiary 10 x 6metrów. Grę rozpoczyna wyrzut w pole białej kuli. Drużyny mają określoną liczbę kul koloru czerwonego lub niebieskiego. Kolejni zawodnicy rzucają, kopią lub toczą swoje kule tak, aby umieścić je jak najbliżej białej piłeczki. Gdy obydwie drużyny wykorzystają swoje kule, następuje punktowanie, które oparte jest na odległości kul czerwonych i niebieskich od bili białej.
   Sport ten jest popularny wśród osób pełnosprawnych, ale jest on jednocześnie dostępny dla osób z wieloma typami schorzeń. W Boccię mogą grać osoby na wózku, które nie mogą same nim kierować, niewidome, pozbawione rąk, nóg oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Święta
   Wieczorem 19 grudnia zawodnicy i kadra „Ataku” będą obchodzić Wigilię.

Na prośbę pani Anety Rękas-Woźnej, prezesującej klubowi, przekazujemy życzenia:

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, niezapomnianej Wigilii i samych radości w nadchodzącym Nowym Roku Czytelnikom “Razem z Tobą” życzy IKS „Atak” Elbląg.
  Jazdun Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 209

Print Friendly, PDF & Email