Dlaczego „ogórki” nie jadą do szpitala i brak informacji dźwiękowej w autobusach?

Dlaczego „ogórki” nie jadą do szpitala i brak informacji dźwiękowej w autobusach?
Fot. Adminstrator

List Czytelnika

Niby nic nadzwyczajnego, a jednak mały drobiazg, szczegół, który pewnie został przeoczony. Chodzi o tramwaje w Elblągu. Tyle szumu się narobiło, że w końcu miasto kupiło nowe,  niskopodłogowe ”ogórki”. Do końca nie spełniają one swojej roli, gdyż nie obsługują one linii nr 2. A to właśnie dwójką jeździ dużo ludzi do szpitala, ludzi schorowanych, niepełnosprawnych. Serce się kraje, gdy widać ludzi ruchowo ograniczonych, jak z wielkim trudem starają się wsiąść lub wysiąść z takiego nieprzystosowanego tramwaju. A osoba na wózku w ogóle nie ma szans skorzystać z tego środka lokomocji.

I drobny szczegół: nowe autobusy i tramwaje są fabrycznie wyposażone w dźwiękowy komunikator zintegrowany z wyświetlaczem o numerze i trasie przejazdu pojazdu. Niestety to urządzenie jest notorycznie wyłączane, a komu to przeszkadza? Nie tylko osobom niewidomym, słabowidzącym,  ale i zdrowym, przyjezdnym byłoby to ułatwienie życia w celu odnalezienia właściwej ulicy, adresu, instytucji. Tak jest w innych miastach w  Polsce: Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu. Proszę więc redakcję ”RzT” o zajęcie się tym tematem, skoro już zdrożały bilety, to nam mieszkańcom niech podróżuje się po mieście wygodnie.

Pozdrawiam
Mirosław Floryński

Redakcja zwróciła się o wyjaśnienie do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.

Mówi zastępca dyrektora ZKM Elbląg, Pan Ryszard Murawski:

Niestety ZKM posiada za mało tramwajów niskopodłogowych, dlatego nie mogą one jeździć na trasach wszystkich linii. Ponadto torowiska i trakcje muszą być odpowiednio dostosowane do tego typu pojazdów, w przeciwnym razie mogą one ulegać wykolejeniu. Miasto jest także związane projektami Unijnymi i tramwaje niskopodłogowe muszą poruszać się po nowym torowisku czyli na ulicy Ogólnej czy Płk. Dąbka.

Do szpitala dojeżdżają trzy autobusy linii nr 13, 7 i 17.  Linię nr 7 obsługuje 5 autobusów z czego 3 są niskopodłogowe. Natomiast Linię nr 13 obsługują 4 autobusy z czego 3 są niskopodłogowe.
Autobus linii nr 17 przeznaczony jest głównie dla młodzieży szkolnej, natomiast na tej trasie też jeżdżą autobusy dla osób niepełnosprawnych, z 6 autobusów 2 są niskopodłogowe. Na każdym rozkładzie jazdy przy danej godzinie, autobus niskopodłogowy jest oznaczony literką n.

Jeżeli chodzi dźwiękowy komunikator, to sytuacja wygląda w ten sposób, że nasze tramwaje posiadają taki system, ale tylko w obcym języku. Niestety nie ma specjalistów, którzy mogliby zamienić to na język polski.

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2217

Print Friendly, PDF & Email