Dla każdego coś literackiego, czyli VII Festiwal Literatury Wielorzecze

Dla każdego coś literackiego, czyli VII Festiwal Literatury Wielorzecze
Zapraszamy

Już dziś (19 września) w Pubie Sąsiedzi rozpoczyna się siódma edycja najbardziej literackiego festiwalu w Elblągu. Będą spotkania z autorami, warsztaty, panele dyskusyjne a nawet premiera filmu.

Coraz więcej osób kojarzy Elbląg z Wielorzeczem. Literacki weekend przed nami. Będzie niebiesko, ale przede wszystkim literacko w różnych odsłonach. Ambicją organizatorów jest trafić z literaturą do jak największej grupy odbiorców. W każdym wieku. I z różnymi preferencjami. W tym roku Festiwal rozpocznie się 19 września (czwartek) w Pubie Sąsiedzi i potrwa do 22 września, tradycyjnie już mając swoje zakończenie w Hotelu Elbląg.

Pierwszy dzień Festiwalu odbędzie się w Pubie Sąsiedzi, gdzie organizatorzy zaproszą elblążan spotkanie z trzema wyjątkowymi twórcami, którzy opowiedzą nie tylko o swoich książkach ale też o literaturze, jej wpływie na odbiorcę oraz przenikania się światów literackiego i rzeczywistego . Start o 18:00. Gośćmi będą: Marcin Jurzysta, poeta, literaturoznawca, krytyk literacki. W 2018 r. ukazała się jego najnowsza książka, Chatamorgana. O tym, jak się pisze „przyszłościowo o przeszłości” rozmawiać będzie Kamila Łyłka. Następnie o 19:30 Zbigniew Martuszewski i Jarosław Kwaśniak zostaną połączeni więzami krwi i jak ojciec z synem porozmawiają o „Życiu psa na balkonie” jako trudnym dialogu między ojcem alkoholikiem a synem nieudacznikiem. To rozmowa, która udowadnia, że nieustannie tkwimy w błędnym przeświadczeniu o właściwości własnych ideałów i rzeczywistości. Organizatorzy na ten dzień, zaprosili również Krzysztofa Micha, poetę, fotografika i dziennikarza. Od wielu w swojej twórczości łączy poezję, fotografię i muzykę. Jego najnowsza książka, Sąsiad. Miniatury grochowskie, została wydana w 2019 r. O tej wyjątkowej korespondencji sztuk rozmawiać będzie Arco Van Ieperen.

Dzień drugi Festiwalu

Piątek rozpocznie się warsztatami w elbląskich szkołach i placówkach miejskich. Tym zarazem wyzwanie pracy z młodzieżą podejmą zaproszeni goście, m.in. Rafał Gawin, Anna Swoińska, Małgorzata Jędrzejewska, Zuzanna Gajewska.

O godzinie 17:00 w Krużganku Galerii El odbędzie się inauguracja VII Festiwalu Literatury Wielorzecze. Tę edycję rozpocznie wykład Karola Maliszewskiego na temat poezji kobiet. Rozproszone uwagi dotkną materii języka w literaturze, określeń dotyczących „poezji kobiecej”. Karol Maliszewski, poeta, prozaik i krytyk literacki, od 2015 roku wraz z Olgą Tokarczuk są gospodarzami Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie.

O godz. 18:00 odbędzie się na spotkanie, które „Zdarzyć się musiało”. Bogumiła Salmonowicz będzie rozmawiała z Martą Fox – poetką, powieściopisarką i eseistką. W jej twórczości wyraźnie zaznaczona jest tematyka erotyki i seksu.

W piątek miłośnicy literatury poznają również laureatów III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wielorzecze. Spotkanie z jury i zwycięzcami poprowadzi Izabela Kordalska.

O 20:30 rozpocznie się spotkanie z polskim psychopatą – Mariuszem Czubajem, jednym z najlepszych polskich autorów powieści kryminalnych. Jego kryminały tłumaczone były na angielski, niemiecki, turecki, włoski i ukraiński. Poza pisaniem, jest współzałożycielem zespołu Kornet Olemana. Spotkanie poprowadzi blogerka, Promotorka Czytelnictwa, Zuzanna Gajewska.

To nie koniec. O 21:30 odbędzie się premiera „Filmu polskiego o lekkim zabarwieniu” w reżyserii Jacka Żukowskiego. Filmu, który na swój oficjalny pokaz cierpliwie czekał od zeszłego roku. Historia o przekręcie doskonałym, i jak twierdzi reżyser, oparta na „faktach autentycznych”.

O 22:00 rozpocznie się Jam Session. Mistrzem ceremonii będzie Arco Van Ieperen, który zapowie monodram Małgorzaty Jędrzejewskij, Ryli? Małgorzata, znana i lubiana ze swojej tendencji do wykwintnego humoru i dystansu ze swoim tekstem przyjeżdża do nas specjalnie z Londynu.
Jeśli ktoś poczuje niedosyt literackich doznań, będzie miał okazję pochwalić się swoją twórczością przy „Open Mic”. Będzie to okazja do nocnych rozmów o różnych formach wyrażania siebie. O oprawę muzyczną zadba Krzysztof Jaworski.

Przez cały czas miłośnikom literatury towarzyszyć będzie również wystawa fotografii Dominika Żyłowskiego, „Oberland. Nie ma takiego miejsca”.

Dzień trzeci

W sobotę, 21 września, Festiwal przeniesie się do Biblioteki Elbląskiej. Od godziny 11:00 odbywać się będą warsztaty:

  • literackie – „Jak powstaje wiersz?” – prowadzenie Karol Maliszewski (Czytelnia Naukowa). Zachęcamy wszystkich, którzy piszą. Będzie to wyjątkowa okazja do pracy nad tekstem, dyskusji i inspirujących wskazówek na temat tworzenia poezji.
  • kaligrafii – „Sztuka pisania” – prowadzenie Izabela Matuszewska (Sala im. Gierszewskiego). Izabela posiada idealną rękę nie tylko do pięknego pisma, ale również fotografii. Jej wrażliwość na detale pomoże zwrócić uwagę na to co ważne, gdy rozpoczynamy przygodę z piórem.
  • O godzinie 12:00, „rymy dla najmłodszych”, czyli literatura dla dzieci z Jagodą Falarz, lokalną autorką poezji dla najmłodszych (Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ).
  • Od godziny 13:00 ruszą warsztaty kreatywnego tworzenia scenariusza, fabuły i koncepcji, które poprowadzi Jacek Żukowski. Jego trzecim okiem jest obiektyw kamery, a do tego ma głowę pełną pomysłów. Tym, którzy poza pisaniem chcą również pięknie i wyraźnie mówić, organizatorzy proponują warsztaty z dykcji, „by słowo miało moc”, które poprowadzi Nina Dziwniel w Biblioteki Młodego Czytelnika BULAJ.

O 15:00 organizatorzy zapraszają wszystkich na spacer „Elblągiem niezwykłym” , który oprowadzi przewodnik PTTK. Spotkanie przed wejściem głównym Biblioteki Elbląskim. Spacer polecamy szczególnie naszym gościom, którzy w Elblągu będą po raz pierwsi, oraz tym, którzy odwiedzają nas regularnie – historia elbląskich zakątków z pewnością okaże się inspirująca.

Z kolei od godziny 16:30 w Sali u św. Ducha Biblioteki Elbląskiej rozpocznie się spotkanie z Trójmiastem. Barbara Piórkowska, Andrzej Fac i Kamil Galus. Trzy osobowości. Różnią się więc wszystkim, a jednak łączy ich słowo. Ta literacka mieszanka trzech odmiennych światów będzie w rękach Wojciecha Borosa, którego obecność podczas elbląskiego Wielorzecza jest tradycją od jego III edycji.

O godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie autorskie, które poprowadzi Dominika Lewicka-Klucznik. „Twórca mówi Nie! Wykluczeniu, przemocy i nienawiści”. Czyli będzie o inności i pisaniu. O tym, czy literatura jest przestrzenią akceptacji, prezeska Stowarzyszenia Alternatywni rozmawiać będzie z Jackiem Hołubem, Beatą Patrycją Klary oraz Rafałem Różewiczem.

O godzinie 20:00 odbędzie spotkanie autorskie i koncert Quasi Una Fantasia, czyli Bożeny Boba-Dyga i Macieja Zimki (akordeon) w wyjątkowej odsłonie korespondencji literacko-muzycznej. Rozmowę z Bożeną Boba-Dygą, animatorką kultury, założycielką i prezesem Fundacji ArtForum, pomysłodawczynią i dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego, poprowadzi Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej.

Jeden z najbardziej wyczekiwanych punktów programu. WieloSlam prowadzony przez mistrza w dziedzinie prowadzenia slamów, czyli Wojciecha Borosa. Kto wygra pojedynek na głosy i wersy? Nie wiadomo. Warto przygotować teksty i wziąć udział. Niespodzianek w trakcie tej długiej nocy również nie zabraknie. Na podium zostanie najlepszy. Kto się nim okaże?

Przez cały dzień dostępna będzie wystawa obrazów słuchaczy Uniwersytetu III Wieku oraz prowadzona będzie sprzedaż książek festiwalowych autorów i zaproszonych wydawców.

A na zakończenie

Ostatni dzień tradycyjnie już odbędzie się w Hotelu Elbląg. O godzinie 11:00 spotkanie z Anną Kowalczyk (blog boska.matka.pl) poprowadzi inna blogerka i autorka książki „Elblążanki”, Aga Kopczyńska (agamasmaka.pl). Czego brakuje? Brakująca – kobieca – połowa dziejów będzie tematem rozmowy o kobietach w historii Polski.

O godzinie 12:30 panel dyskusyjny kończący festiwal, czyli pytanie na zakończenie: Po co nam jeszcze kultura? Do rozmowy zaprosiliśmy animatorów kultury i dyrektorów instytucji kultury, a spotkanie poprowadzi redaktor naczelny Gazety Internetowej Portel.pl, Rafał Gruchalski. Nasze zaproszenie przyjęli Krystyna Brinkiewicz (Liceum Plastyczne Gronowo Górne), Antoni Czyżyk (CSE Światowid, Adam Jocz (Departament Promocji i Kultury, Urząd Miejski w Elblągu), Adriana Ronżewska-Kotyńska (Centrum Sztuki Galeria EL), Wojciech Minkiewicz (Stowarzyszenie Kulturalne Co jest?), Jacek Nowiński (Biblioteka Elbląska), Karolina Nowotczyńska (Elbląska Orkiestra Kameralna), Edward Pietrulewicz (Urząd Miejski w Elblągu), Leszek Sarnowski (Kwartalnik PROWINCJA), Teresa Wojcinowicz (Elbląskie Towarzystwo Kulturalne).
Projekt „VII Festiwal Literatury Wielorzecze” jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasta Elbląg, Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Projekt „VII Festiwal Literatury Wielorzecze” jest realizowany przy współudziale finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miasta Elbląg, Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Razem z Tobą jest patronem medialnym wydarzenia.

Kamila Łyłka
Stowarzyszenie Alternatywni
Oprac. Red.
Print Friendly, PDF & Email