Dania: Premier ogłosiła kolejne zaostrzenie restrykcji koronawirusowych

Dania: Premier ogłosiła kolejne zaostrzenie restrykcji koronawirusowych
Fot. Pixabay

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła we wtorek kolejne zaostrzenie restrykcji koronawirusowych. Od dziś do 17 stycznia limit zgromadzeń obniżony zostanie do pięciu osób, a wymóg dystansu społecznego zwiększony do dwóch metrów.

– Pozostań w domu, unikaj spotkań poza bliskimi – zaapelowała do rodaków premier Frederiksen, podkreślając, że „dotychczasowe obostrzenia nie wystarczą w związku z rozprzestrzenianiem się brytyjskiej mutacji koronawirusa”.

Według prognoz przedstawionych przez duński rząd w połowie lutego zmutowana, szczególnie zakaźna wersja koronawirusa z Wielkiej Brytanii może w Danii stać się bardziej powszechna niż podstawowy wariant wirusa.

Z raportu państwowej agencji kontroli chorób zakaźnych Statens Serum Institut wynika, że w Danii do soboty odnotowano 86 przypadków brytyjskiej mutacji wirusa, przede wszystkim w Północnej Jutlandii. Jak oszacowano, rzeczywista liczba może być dziewięciokrotnie wyższa i wynosić 774.

Do tej pory w Danii nie zarejestrowano południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. Pojedyncze przypadki stwierdzono w Szwecji oraz Norwegii.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w Danii 1992 przypadki zakażenia. Łączna liczba infekcji to 74 797. Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wzrosła o 31, do 1420.

Frederiksen przyznała, że Dania „gra na czas, aby nie dopuścić do znacznego wzrostu zachorowań na COVID-19 oraz załamania systemu opieki zdrowotnej”.

– Najbliższe miesiące będą najtrudniejsze. Nie wykluczam wprowadzenia kolejnych restrykcji – dodała premier.

Od połowy grudnia w Danii ma miejsce „faktyczne zamknięcie kraju”. Otwarte pozostają jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Szkoły prowadzą nauczanie zdalne, czynne pozostają przedszkola. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email