Dania: Największy od trzech miesięcy przyrost zakażeń SARS-CoV-2

Dania: Największy od trzech miesięcy przyrost zakażeń SARS-CoV-2
Fot. Pixabay

W Danii w ostatnich dniach odnotowano największy od trzech miesięcy przyrost zakażeń SARS-CoV-2. Nowym ogniskiem koronawirusa jest położone na Półwyspie Jutlandzkim drugie największe duńskie miasto Aarhus.

W czwartek poinformowano o 34 kolejnych przypadkach zakażeń na obszarze gminy Aarhus, a w środę było ich 42. W ciągu ostatniej doby w całej Danii koronawirusa potwierdzono u 112 osób, a w ciągu ostatniego tygodnia u 616 osób.

– Sytuacja jest poważna, dlatego apeluję o większą rozwagę i noszenie w większym stopniu maseczek w miejscach, gdzie przemieszczają się ludzie – powiedział w czwartek na zwołanej na zewnątrz konferencji prasowej burmistrz Aarhus Jacob Bundsgaard.

W Danii zasłanianie twarzy jest zalecane w środkach komunikacji publicznej, ale nie ma takiego obowiązku. W Aarhus koronawirusem zakażonych jest czterech kierowców komunikacji miejskiej, wielu innych skierowano na kwarantannę.

Ponadto władze tego miasta ponownie wstrzymały odwiedziny w domach opieki, a także rozpoczęły kampanię informacyjną wśród imigrantów. W ciągu ostatniego tygodnia COVID-19 potwierdzono u kilkudziesięciu osób pochodzenia somalijskiego.

Uniwersytet w Aarhus, po tym jak u pięciu studentów politologii wykryto koronawirusa, odwołał mające się odbyć w piątek imprezy studenckie. Innym źródłem nowych zakażeń jest rzeźnia Danish Crowns w Ringsted na wyspie Zelandia, gdzie w krótkim czasie doszło do 120 przypadków zakażeń.

Duńskie władze zapowiedziały wcześniej poluzowanie od soboty obostrzeń, zwiększając limit zgromadzeń ze 100 do 200 osób. W związku z wybuchem ogniska koronawirusa w Aarhus decyzja jest obecnie krytykowana i jej wprowadzenie w życie jest niepewne.

Jak podał dziennik „Politiken” nagły wzrost zakażeń SARS-CoV-2 odnotowano również na Wyspach Owczych, gdzie ostatnio nie było już przypadków koronawirusa. Od środy potwierdzono w tym kraju 16 nowych infekcji.

Daniel Zyśk (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email