Daj (Dobry!) Włos – nowe zasady programu

Daj (Dobry!) Włos – nowe zasady programu

Po 9 latach działania programu „Daj Włos!” Fundacja Rak’n’Roll wprowadza istotne modyfikacje, by usprawnić jego działanie w całej Polsce. Od teraz o jakość włosów dostarczanych do Fundacji dbają nie tylko salony fryzjerskie, ale również każdy, kto zechce dołączyć do programu. By cenny dar nie zamienił się w materiał do utylizacji, konieczne jest zachowanie 5 zasad programu, dzięki którym wzrastają szanse na więcej naturalnych peruk.

– Dzięki programowi „Daj Włos!” Fundacji Rak’n’Roll od początku jego istnienia tysiące Darczyńców mogły wesprzeć pięknym gestem kobiety w trakcie chemioterapii w całej Polsce. Wspólnie pomogliśmy już ponad 2000 dziewczyn. Dzięki wprowadzanym zmianom może być ich jeszcze więcej! – informuje na swojej stronie Fundacji Rak’n’Roll.

1 marca 2020 r. wystartowała akcja Daj (Dobry!) Włos, która ma na celu poprawę jakości włosów dostarczanych do perukarni i tym samym przyspieszenie procesu produkcji naturalnych peruk. Działania obejmują zmiany zasad współpracy z salonami oraz upowszechnienie wiedzy o regułach, których koniecznie trzeba przestrzegać w procesie przygotowania włosów do wysyłki. Absolutną nowością jest rozwiązanie dla osób, których… włosy są zbyt krótkie, a chcą wesprzeć Program.

Daj (Dobry!) Włos

Dobry włos to taki, który nadaje się do wykorzystania na perukę.

– Mimo, iż rośniemy w siłę a programem interesuje się cała Polska, czasem nawet połowa dostarczonych do nas włosów musi iść do utylizacji. Zbyt często docierają za krótkie, rozjaśniane, zleżałe, a nawet spleśniałe – takie włosy zamiast pomagać, generują dodatkowe koszty i w efekcie nie są przydatne. Mimo dobrych chęci stan i jakość włosów nie pozwala na utkanie naturalnej peruki, którą będzie mogła nosić z dumą jedna z naszych Podopiecznych. Dlatego tak ważne jest, by zanim podejmie się decyzję o skróceniu włosów zapoznać się z 5 regułami programu i ocenić samodzielnie czy rzeczywiście przekazane włosy będą cennym darem – podkreślają organizatorzy akcji.

5 Złotych Zasad Dobrego Włosa

 1. Rozjaśniane włosy nie nadają się na perukę.
  Jeśli Twoje włosy były kiedykolwiek rozjaśniane lub farbowane na jaśniejszy od naturalnego kolor – niestety, ich struktura nie pozwala na wykorzystanie ich na perukę. Możesz pomóc chorym, kupując warkocz na stronie lub wspierając Fundację Rak’n’Roll w inny sposób (raknroll.pl)
 2. Ścinane włosy muszą mieć 25 cm lub więcej.
  Nie może być mniej. Nie jest tu istotne, że bardzo chcesz lub masz specjalną okazję. Długość włosów nie jest przedmiotem negocjacji. Jeśli będą miały mniej, nie będzie można z nich utkać peruki.
 3. Muszą być umyte bez odżywki.
  Po użyciu odżywki lub maski włosy stają się zbyt śliskie, by tkać z nich peruki. Zetnij włosy w ich naturalnej kondycji.
 4. Pakowane do wysyłki – muszą być suche.
  Wilgoć pozostawiona na włosach sprawi, że dłużej leżąc w kopercie – spleśnieją.
 5. Muszą być splecione w warkocze.
  Osoba pracująca nad peruką musi mieć 100% pewność, gdzie jest nasada włosa, a gdzie końcówka. Tylko włosy w warkoczu dają taką czytelność. Muszą być solidnie związane gumką na obu końcach.

Jeśli Twoje włosy spełniają powyższe zasady, staną się cennym darem! Po ścięciu, dołącz do nich oświadczenie i prześlij na adres Fundacji.

Partnerska współpraca z salonami

W programie Daj Włos! uczestniczy 430 partnerskich salonów fryzjerskich z całej Polski, a ich lista jest dostępna na stronie: raknroll.pl/dajwlos.

– Mamy nadzieję, że chętnych będzie jeszcze więcej i wkrótce w każdej mniejszej miejscowości będzie salon z honorowym oznakowaniem programu. To, co zmienia się z 1. marca to samodzielne określenie poziomu zaangażowania przez salon. Do decyzji salonu pozostawiamy, czy przygotowanie włosów do wysyłki będzie odpłatne czy bezpłatne, ile razy w tygodniu usługa będzie dostępna, a także czy (przy bezpłatnym cięciu) samodzielnie prześle włosy do Fundacji, czy też przekaże Darczyńcy zaadresowaną kopertę. Doświadczenie zdobyte podczas 9 lat programu pokazuje nam, że salony potrzebują większej elastyczności i dostosowania programu do swoich możliwości. Konieczne jest jednak otwarte informowanie klientów o zasadach w Waszym salonie już przy zapisach na wizytę – informuje fundacja.

Ważne jest, aby włosy docierały do Fundacji i perukarni jak najszybciej, dlatego w ramach modyfikacji darczyńcy, którzy obcinają włosy w salonie partnerskim, mają możliwość samodzielnej wysyłki warkoczy z oświadczeniem na adres fundacji. W tym celu w salonach partnerskich dostępne są zaadresowane koperty programu Daj Włos! Darczyńca będzie mógł sam zdecydować, jaką firmą wyśle włosy i monitorować ich drogę.

W przypadku, gdy usługa przygotowania włosów jest bezpłatna, salon może samodzielnie wysyłać zebrane warkocze Darczyńców do Fundacji. Jednak ważne jest sprawne dostarczanie włosów po ścięciu – zgodnie z umową włosy będą wysyłane do 10 dni od ścięcia pierwszych włosów w danej paczce. Takie rozwiązanie sprawi, że włosy będą pomagały jak najszybciej od ścięcia, a darczyńcy otrzymają potwierdzenie i podziękowanie od Fundacji krótko po oddaniu włosów.

Wirtualny warkoczyk

To dodatkowe narzędzie, które uruchomiono dla każdego, kto chce wesprzeć program Daj Włos!, jednak nie dysponuje włosami, by się nimi podzielić. Już za 20 zł można kupić Wirtualny Warkoczyk, a można tę kwotę powiększyć aż do wartości zakupienia całej peruki – 4000 zł.

– Będziemy stale monitorować Program i w miarę potrzeb wprowadzać kolejne usprawnienia, po to, by wspólnie z Wami pomagać naszym Podopiecznym żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo raka – zapewnia Fundacja Rak’n’Roll.

Fot. i źródło: Fundacja Rak’n’Roll