Czytelnicy pytają: Do którego pojemnika styropian?

Czytelnicy pytają: Do którego pojemnika styropian?

Kupiliśmy z mężem nowe mieszkanie w centrum miasta i powoli je urządzamy. W ostatnim czasie zamówiliśmy ze sklepu sprzęt na wyposażenie kuchni. Po rozpakowaniu go i ustawieniu w wybrane przez nas miejsca, okazało się, że mamy dość sporą ilość styropianu. I tutaj pojawił się problem, bo nie wiemy, gdzie powinniśmy go wyrzucić – pisze do nas nasza Czytelniczka.

Segregowanie śmieci to temat rzeka. Ma zarówno tylu zwolenników co przeciwników. I zupełnie nie chodzi tutaj o to, czy samo w sobie segregowanie jest dobre, czy nie – bo tutaj to chyba nikt nie ma wątpliwości. Problemem jest sama ustawa. Edukacja społeczeństwa w zakresie segregowania odpadów i ich wpływu na nasze codzienne życie, nie powinna odbywać się poprzez wyższe ceny za śmieci niesegregowane podczas gdy, społeczeństwo coraz częściej ma wrażenie, że całe to segregowanie, to tylko nabijanie pieniędzy innym. Edukacja, to także wychodzenie naprzeciw przeciętnym Kowalskim produkującym śmieci a nie piętrzenie przed nim kolejnych problemów i straszenie podwyższeniem opłat.

Przykład naszej Czytelniczki pokazuje, że nawet mając dobre chęci i odrobiny logicznego myślenia nie wystarczą by prawidłowo posegregować odpady.

– W pierwszej chwili byliśmy z mężem niemal pewni, że styropian należy wyrzucać do plastiku. Dla upewnienia się postanowiliśmy skonfrontować nasze przekonanie z tym co znajdziemy w Internecie. Okazało się, że trafiliśmy najgorzej jak mogliśmy. Okazało się, że styropianowy problem miało tak wiele osób, że opinię na ten temat wydało swego czasu Ministerstwo Środowiska, które sugerowało, że do kategorii tworzywa sztuczne i metale powinniśmy wyrzucać m.in. styropian. Okazało się również, że większość gmin do sprawy podeszła zupełnie odwrotnie i nakazywała wrzucać go do odpadów zmieszanych. I w tym momencie, mówiąc kolokwialnie zgłupieliśmy. Zajrzeliśmy więc na stronę elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów szukając tam informacji, jak ta sprawa rozwiązana jest w naszym mieście. Niestety i tutaj nie uzyskaliśmy odpowiedzi, gdyż w broszurce dostępnej na stronie darmo szukać rozwiązania styropianowego problemu – opowiada nasza Czytelniczka.

Postanowiliśmy więc w redakcji skontaktować się z ZUO i wyjaśnić sprawę. Nasz rozmówca stwierdził, że ZUO nie zachęca do wyrzucania styropianu opakowaniowego do pojemnika na plastik, gdyż jest on w innym miejscu składowany niż plastik.

– Zachęcamy, by styropian opakowaniowy przywieźć do nas do ZUO i wrzucić do specjalnego pojemnika znajdującego się na terenie zakładu. Można to uczynić bezpłatnie. Jeżeli jednak ktoś chce wyrzucać taki styropian do śmietnika, to lepiej niech go wrzuci do plastiku aniżeli do śmieci ogólnych. Z plastiku szybciej go wybierzemy – słyszymy od naszego rozmówcy.

Pamiętać należy jednak, że styropianu budowlanego nie powinno się wyrzucać do śmieci komunalnych, tylko bezpośrednio oddawać (niestety odpłatnie) do zakładu utylizującego śmieci.  

  Rafał Sułek  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16147 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.