Czytelnicy pytają: Bezpłatna porada prawna? Nie znajdziesz jej w sądzie

Czytelnicy pytają: Bezpłatna porada prawna? Nie znajdziesz jej w sądzie

Składając pozew rozwodowy, alimentacyjny czy o zniesienie wspólności majątkowej, wiele osób potrzebuje porady prawnej. Sytuacja materialna zmusza czasem także do tego, aby taka porada była najlepiej bezpłatna. Jeden z naszych Czytelników zgłosił się do nas z pytaniem, czy o taką poradę prawną mógłby starać się w elbląskim Sądzie Rodzinnym.

Rzecznik elbląskiego sądu, sędzia Tomasz Koronowski, zaprzeczył jakoby w sądzie prowadzone były takie porady. Pracownicy sądu, jak i sami sędziowie mogą jedynie udzielić petentowi informacji na temat tego, gdzie taki pozew złożyć i objaśnić procedurę, która ruszy po jego złożeniu. Każda osoba składająca pozew jest także pouczona o prawach i obowiązkach. Udzielenie porady prawnej przez sędziego lub jego asystenta byłoby naruszeniem zasady bezstronności sądu i sędziów w procesie sądowym.

Raz w roku w Polsce obchodzony jest Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym roku obchodzony był on od 19 do 25 lutego. Każdy zainteresowany może wtedy uzyskać bezpłatną poradę prawną w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych w całym kraju.

W organizację obchodów włączają się wtedy też asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci i inni specjaliści.

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18435 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.