Czy korzystasz z Wikipedii? Odpowiedz na apel jej założyciela – Jimmyego Walesa

Czy korzystasz z Wikipedii? Odpowiedz na apel jej założyciela – Jimmyego Walesa

Ile razy dziennie, tygodniowo, miesięcznie, rocznie korzystasz z informacji opracowanych przez pracowników Wikipedii, a później robisz Ctrl c i Ctrol v? Na pewno dosyć często, może nawet codziennie lub kilka razy dziennie. Zajmuje ci to o wiele, wiele mniej czasu niż wertowanie książek, albumów, słowników i encyklopedii, o wyprawie do biblioteki nie wspominając. A teraz pytanie może już nie takie przyjemne: ile razy wpłaciłeś datek na swoją podręczną encyklopedię? Przeczytaj apel Jimmy’ego Walesa, a może zdecydujesz się na darowiznę – taką na jaką cię stać. Wszystkie potrzebne informacje, jak to zrobić bez wychodzenia z domu, znajdują się na stronie internetowej Wikipedii (link bezpośredni zamieszczamy pod treścią artykułu).

Na co przeznaczona zostanie Twoja darowizna?

Technologia: Serwery, łącza, bieżące wydatki i rozwój. Wikipedia jest jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych witryn internetowych na świecie, działającą dzięki ułamkowi środków finansowych wydawanych przez pozostałe.
Ludzie: Największe portale internetowe zatrudniają tysiące pracowników. My zatrudniamy mniej niż 100 osób, więc Twoja darowizna jest znakomitą inwestycją w niezwykle efektywnie działającą organizację non-profit.

APEL JIMMY’EGO WALESA

Google ma blisko milion serwerów. Yahoo zatrudnia około 13 tysięcy pracowników. My mamy 679 serwerów i 95 pracowników.
Wikipedia jest jedną z 5 najpopularniejszych stron internetowych i miesięcznie odwiedzana jest przez ponad 450 milionów ludzi, a jej strony wyświetlane są miliardy razy.
Komercja jest dobra, a reklamy nie są niczym złym. Ale Wikipedia to nie jest miejsce dla nich.
Wikipedia jest czymś wyjątkowym. Jest niczym biblioteka lub park miejski. Jest świątynią dla umysłu. Jest miejscem, w którym możemy poświęcić się rozmyślaniom i nauce oraz dzielić się swoją wiedzą z innymi.
Gdy zakładałem Wikipedię, mogłem stworzyć komercyjne przedsiębiorstwo czerpiące zyski z zamieszczanych reklam. Zdecydowałem jednak zrobić coś innego. Przez ostatnie lata usilnie staraliśmy się zapobiec nadmiernemu rozrostowi naszej fundacji. Wypełniamy naszą misję, marnotrawstwo pozostawiając innym.
Gdyby każda osoba czytająca ten apel przekazała pięć dolarów, moglibyśmy już dzisiaj zakończyć zbiórkę funduszy. Niestety nie każda osoba zdecyduje się lub może sobie pozwolić na to, by stać się darczyńcą. Jest to zrozumiałe. Każdego roku wystarczająco wiele osób jednak decyduje się na przekazanie swojej darowizny.
Proszę Was, byście rozważyli wsparcie naszego wspólnego przedsięwzięcia dowolną darowizną pieniężną. Może to być 20, 35, 75 złotych lub jakakolwiek inna kwota, którą możecie się podzielić, by chronić i utrzymać Wikipedię.

Dziękuję,
Jimmy Wales
Założyciel Wikipedii

https://donate.wikimedia.org/wiki/Special:FundraiserLandingPage?uselang=pl&country=PL&template=Lp-layout-default&appeal-template=Appeal-template-default&appeal=Appeal-default&form-template=Form-template-default&form-countryspecific=Form-countryspecific-monthly&utm_medium=sitenotice&utm_source=B11_Donate_Jimmy_AvsB&utm_campaign=C11_1114_AvsB_PL

Na zdjęciu założyciel Wikipedii Jimmy Wales.
  ESzC Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7585