Czwarty etap powrotu do normalności

Czwarty etap powrotu do normalności
Fot. Adminstrator

Zniesienie nakazu używania maseczek na otwartej przestrzeni, zniesienie limitu osób w sklepach i gastronomii, możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób – w tym wesel i spotkań rodzinnych oraz przywrócenie działalności m.in. siłowni, kin, teatrów czy basenów. To najważniejsze ze zmian przedstawionych podczas dzisiejszej konferencji Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, na której zaprezentowano IV etap znoszenia obostrzeń.

– Od czasu, kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęło prawie trzy miesiące. To nie były łatwe dni. Obecnie mamy ponad dwadzieścia tysięcy zachorowań i ponad tysiąc zgonów. To są duże liczby, lecz te trzy miesiące temu postawiliśmy sobie pewne cele, bardzo proste do przedstawienia, bardzo trudne do zrealizowania. Tym celem było sprawienie, by nigdy nie zabrakło łóżek, respiratorów i środków medycznych do leczenia chorych. Ten cel udało się zrealizować. Nie musieliśmy nigdy podejmować dramatycznych decyzji znanych z innych krajów kogo leczyć, a kogo nie. Jako rząd od początku byliśmy zdania, że życiem i zdrowiem ludzi nie można ryzykować i już na początku pandemii wybraliśmy metodę trudną, metodę szybkiego zamknięcia granic i kontroli sanitarnych oraz ograniczenia kontaktów czyli metodę, która kosztowała gospodarczo oraz komfort psychiczny Polaków, ale te najsilniejsze leki podaliśmy na początku pandemii. Dziś jesteśmy w zupełnie innym położeniu i powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień, to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys. testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń – mówił premier, otwierając konferencję.

Bez maseczek na świeżym powietrzu

– Transmisji poziomej, która nas tak niepokoi – gdy możemy zarazić się w przestrzeni publicznej – jest już niewiele. Dzięki temu możemy zdjąć te ograniczenia, chociażby dotyczące zasłaniania ust i nosa – mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Jedną z najważniejszych zmian, która wprowadzona zostanie już od najbliższej soboty (30 maja) jest zmiana zasad dotyczących zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W praktyce oznacza to, że możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny. Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos.

W sklepie, środkach komunikacji, kościołach, urzędach czy kinach maseczki nadal będą obowiązkowe. Warto również przypomnieć, że obowiązku noszenia maseczek nie ma w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze (gdy zajmiesz miejsce przy stole). W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Innym istotnym elementem zmian jest zniesienie w sklepach limitów osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestaną obowiązywać w gastronomii, barach i kościołach a także podczas pogrzebów. Nadal jednak trzeba będzie się stosować do dystansu społecznego oraz nakazu noszenia maseczek – poza wyjątkami, które obowiązywały dotąd np. przez osoby z niepełnosprawnościami.

Jak zapewniono na konferencji, obecnie trwają również rozmowy ze związkami sportowymi na temat limitu osób na stadionach.

W nowej rzeczywistości sanitarnej umożliwione zostaną również zgromadzenia na powietrzu (m. in. koncerty plenerowe, wydarzenia rekreacyjne) do 150 osób przy zachowaniu dystansu 2 metrów oraz noszenia maseczek przez uczestników.

– Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja – zaznaczył premier.

Odmrażanie kultury i nie tylko

Tydzień później (tj. 6 czerwca) rząd dopuszcza możliwość uruchomienia m.in. kin, teatrów, filharmonii.

– Uruchomienie to możliwe jest pod trzema warunkami. To nie jest obowiązek, to jest możliwość dla właścicieli, by te kina, filharmonie czy teatry, a nawet cyrki ruszyły. Widownia będzie mogła być wypełniona do 50 proc. tak, by ten kontakt był rozluźniony, żeby zachować wymogi sanitarny oraz wymóg noszenia maseczki. Dziś nie jest możliwe podanie daty pełnego odmrożenia kultury, takiego jakby jakby ten epidemii nie było. Dziś możemy zrobić to, co jest decyzją odpowiedzialną i przedyskutowaną z ekspertami i co właśnie czynimy – mówił wicepremier, MinisterKultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

Od 6 czerwca dopuszczona będzie możliwość działania basenów, siłowni, klubów fitness, sal zabaw, parków rozrywki, saun, solariów, salonów masażu czy tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. Od tego dnia będzie dopuszczona będzie organizacja wesel i spotkań rodzinnych do 150 osób. Jak zaznaczono na konferencji, weselnicy nie muszą nosić maseczek, lecz obowiązywać będą jednak wytyczne sanitarne.

– Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć. Mam tę nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będziemy mogli szybko wrócić do normalności gospodarczej. Trzymajmy się jednak zasad, ta walka wciąż trwa. W ten nowy czas wchodzę z nadzieję i proszę o utrzymanie dyscypliny epidemicznej, a instrumenty finansowe i gospodarcze, które okazały się skuteczne, pomogą nam szybciej wrócić do normalności gospodarczej – podsumował premier.

Print Friendly, PDF & Email