Czas na szkołę

Wakacje za nami, zaczyna się jesień, a wraz z nią nadeszła pora na powrót do szkoły. Przed uczniami kolejne miesiące nauki i nowe wyzwania. Jak zapowiada się rok szkolny 2019/2020 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2? Kliknij w zdjęcie główne i zobacz fotorelację.

– Wakacje upłynęły nam miło i spokojnie, byliśmy na wycieczce na Mazurach, zwiedzaliśmy, dużo odpoczywaliśmy, a dzieci miały dużo atrakcji – opowiada Karolina Trawińska, mama Damiana, ucznia SOSW nr 2.

Po dwóch miesiącach letniego wypoczynku przyszedł czas na powrót do szkolnej rzeczywistości i codzienne obowiązki. 2 września uczniowie wszystkich szkół rozpoczęli kolejny etap edukacji.

– Tak już jest, że wszystko, co dobre, bardzo szybko się kończy. Mamy za sobą okres dwóch miesięcy błogiego wypoczynku. Byliście w lesie, nad jeziorem, u babci… Robiliście ciekawe rzeczy – podczas uroczystości zwróciła się do uczniów Krystyna Miezio, dyrektor SOSW nr 2. – Rozpoczynamy nową przygodę edukacyjną. Nauka jest dobrą zabawą i nim się spostrzeżecie, już będzie koniec roku szkolnego. To tylko dziewięć miesięcy – dodała.

Edukacja nie musi być nudna

– Każdy nowy rok szkolny jest dla nas wyzwaniem. Po wakacjach to jedna wielka zagadka, na ile dzieci przez dwa miesiące urosły, zmieniły się, dojrzały, więc jesteśmy bardzo ciekawi – zaznacza Marzena Żachowska, pedagog w SOSW nr 2.

Choć większość lekcji odbywa się w klasach, a najbliższe dziewięć miesięcy to czas wypełniony głównie nauką, dzieci i młodzież mogą spodziewać się, że będą zdobywać wiedzę nie tylko w szkolnych ławkach.  Już teraz kalendarz atrakcji na najbliższe tygodnie jest wypełniony. Uczniowie zaangażują się w projekt terapeutyczno-teatralny realizowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, wezmą udział w sztafecie międzypokoleniowej i akcji sprzątania świata, wspólnie z PTTK wybiorą się na wycieczkę nad morze, a w ramach współpracy z Nadleśnictwem Elbląg będą spotykać się z leśnikami.

– Pomysłów mamy dużo. Już  teraz nauczyciele siedzą i tworzą projekty, już organizujemy pierwsze akcje, już mamy wyznaczone klasy do działania. Rok zapowiada się intensywnie – mówi Marzena Żachowska.

Ważne rocznice

Pierwsze spotkanie z przedstawicielami Nadleśnictwa Elbląg odbyło się już przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego. W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. W związku z tym, z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, zorganizowano akcję „Przerwany marsz…”. Jej celem jest zachowanie pamięci o ludziach, którzy walczyli o wolność Polski.

– Nasze nadleśnictwo przyłączyło się do akcji polegającej na przypomnieniu uczniom, że w 1939 roku, 80 lat temu, dzieci nie dotarły do szkoły, bo zamiast dzwonka szkolnego usłyszały spadające bomby – informuje Jan Piotrowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Elbląg, które w ramach akcji organizuje spotkanie dla uczniów.

– Emerytowany nadleśniczy, pan Henryk Lisowski, ma w tej chwili 92 lata. Z jego opowieści wynika, że skończył sześć klas szkoły podstawowej , wybierał się do gimnazjum. Miał zakupiony nowy ładny mundurek, był przygotowany do szkoły, ale rozpoczęła się wojna. Pan Henryk wspomina te czasy, może opowiedzieć kilka słów o tym, jak to było, przypomnieć dzieciom trudne chwile – dodaje rzecznik prasowy.

Międzypokoleniowe spotkania przyniosą uczniom wartościową wiedzę, której nie znajdą w podręcznikach. Kolejnych okazji do integracji podczas celebrowania ważnych wydarzeń nie zabraknie.

Rok szkolny 2019/2020 będzie dla placówki wyjątkowy ze względu na rocznice związane z funkcjonowaniem ośrodka. Pierwsza związana jest z patronem szkoły: mija 40 lat od nadania placówce imienia Janusza Korczaka. Druga to jubileusz 65-lecia działalności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego numer 2.

–  Mamy długą historią, a każdy rok to intensywne działania, które przynoszą efekty. Obecnie mamy szansę na uzyskanie krajowego certyfikatu „Szkoła promująca zdrowie”. Czekają nas kolejne aktywne lata, a każdy rok coś ze sobą niesie. To jest codzienna praca pełna niespodzianek – podkreśla Marzena Żachowska.

Print Friendly, PDF & Email