Coś dla ochłody

Wszystko wiosną wskazywało na to, że tegoroczne lato będzie zimne. Górale również nie przewidywali rewelacyjnej pogody, a tu niespodzianka – jest gorąco. Nawet, jeśli aura dała nam trochę oddechu to, podobno, przed nami nowa fala upałów. W związku z tym dzisiaj proponuję zupę, myślę, że najodpowiedniejszą na letni czas. Z jednej strony jest smaczna i pożywna, a z drugiej przynosi trochę ukojenia podczas upałów.

Tą zupą, polecaną podczas upałów, jest chłodnik. Trochę ostatnio zapomniany, ale jakiż smaczny i pożywny. Sporządza się je z różnych gatunków warzyw lub z owoców. Najczęściej postępuje się w ten sposób, że warzywa kroi się w drobne cienkie paski, lub ścina na tarce o dużych otworach. Przeważnie się je gotuje, lecz najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy zostaną uduszone z dodatkiem masła. Gotowy chłodnik przyprawia się śmietaną, kefirem lub zsiadłym mlekiem. Warto również pamiętać o posiekanej zieleninie, chyba, że jest to zupa owocowa :) Chłodnik podajemy zawsze po oziębieniu w lodówce, a do każdej porcji możemy dodać po kawałku lodu konsumpcyjnego.

Chłodnik na poczekaniu

Skład: 1 opakowanie barszczu błyskawicznego, 2 szklanki wody, 2 szklanki kefiru, 1 szklanka śmietany, 2 jajka na twardo, 2 świeże ogórki, 2 łyżki posiekanego koperku, sól oraz cukier.

Barszcz sporządzić według przepisu, ostudzić oraz wymieszać z kefirem i śmietaną. Dodać posiekane ogórki, koperek oraz rozdrobnione jajka. Na koniec dosypać soli i cukru do smaku.

Chłodnik ogórkowy

Skład: 2 szklanki soku z kwaszonych ogórków, 30 dag buraków, 4 łyżki drobno posiekanego koperku, 2 ogórki kwaszone, 3 jaja na twardo, 15 dag ugotowanych filetów z ryby, 1 łyżka śmietany, sól, cukier.

Buraki umyć i ugotować do miękkości. Obrać je ze skórki oraz zetrzeć na tarce o dużych otworach. Ze szklanką wody zmieszać sok z kwaszonych ogórków, zagotować, zalać płynem utarte buraczki i postawić do ostygnięcia. Następnie do chłodnej zupy dodać śmietanę oraz pokrojone w paski kwaszone ogórki, w kostkę filety rybne, w plasterki jajka, a także posiekany koperek. Na koniec doprawić ją do smaku solą i cukrem, po czym oziębić w lodówce.

Chłodnik z jabłek

Skład: 1 kg jabłek, kawałek skórki pomarańczowej, 4 żółtka, 1 opakowanie cukru wanilinowego.

Jabłka umyć, obrać ze skórki, pokroić oraz zalać gorącą wodą, w ilości, by przykryły owoce. Następnie ugotować je do miękkości, dodać skórkę pomarańczową i przetrzeć przez sito lub zmiksować mikserem. Żółtka utrzeć z cukrem wanilinowym, połączyć z przygotowaną masą oraz ostudzić. Na koniec wszystko oziębić w lodówce.

Smacznego!

  Jarosław Styczyński Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1168

Print Friendly, PDF & Email