CO ZROBIĆ Z WOLNYM CZASEM? Dokąd kolejka ta pędzi?

CO ZROBIĆ Z WOLNYM CZASEM? Dokąd kolejka ta pędzi?
Fot. Adminstrator

Elbląg i okolice – podróż w czasie moją małą ojczyzną

W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie większość ludzi pędzi w dzikim „wyścigu szczurów”, by osiągnąć jak najwięcej, jak najszybciej, rzeczy bardziej markowych oraz bardziej eksponowane stanowisko od innych, nawet tych najbliższych (mąż – żona). Kupując buty, koszule, marynarkę patrzy się na metkę. Samochód bez „klimy” i GPS-u, to już nie fura. Wczasy – jeśli nie Dominikana, safari w Afryce, surfowanie u wybrzeży Australii lub Ameryki, to tylko „wypad” nie wczasy. Firma musi mieć biuro w marmurach, komputery, kamery, zamki elektroniczne (nawet w WC); jednym słowem – bajery. Tak dzisiaj jest wszędzie – w szkole, sklepie, pracy, u lekarza, w urzędzie itd. I co z tego w konsekwencji wynika? Ano stres, bo żyjemy w ogromnym napięciu. Rozwody, bo żona osiąga sukcesy, a ten niedorajda mąż ma tylko pensję najniższą krajową. Kupując dla szpanu markowe wyroby, sami przyczyniliśmy się w dużej mierze do upadłości wielu regionalnych, krajowych firm. W urzędzie, gdzie zamek elektroniczny strzeże dostępu do WC, a petent godzinami jest odsyłany od biurka do biurka lub wyczekuje w długich kolejkach, też można… Wybierając wczasy (też głównie dla szpanu) zapominamy o naszej pięknej ojczyźnie, o jej bogatej i ciekawej historii, a pomniki i ludzi czcimy w zależności od mody politycznej bez względu na to, co symbolizują. W świecie gdzie rządzi pieniądz, jedni osiągają horrendalne dochody, a inni biedują lub jako bezrobotni, bezdomni są nędzarzami we własnym kraju. Przecież to paranoja.

Dlatego proponuję: Moi drodzy współobywatele, zwolnijcie! Znajdźcie czas dla siebie, dla rodziny, dla innych. Rozejrzyjcie się wokół, ile interesujących zjawisk, ludzi, rzeczy nas otacza. Nie każdego stać na drogie wycieczki, kosztowne hobby, czy ze względu na wiek lub stan zdrowia musi żyć tak, jak żyje. I tu udzielam odpowiedzi na postawione w tytule pytanie, co zrobić z wolnym czasem.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną lub starszą, niezdecydowaną lub zawiedzioną w swoich dotychczasowych działaniach, ale odczuwasz gorącą potrzebę uczestniczenia w życiu lokalnej społeczności, kochasz swoją „małą ojczyznę” – Elbląg i okolice – wraz z ich mieszkańcami, to nie stój z boku, bądź aktywny, a nie będziesz sam.

Dajmy sobie szansę

Każda społeczność jest inna, inni są ludzie, zasoby lokalne i problemy, inne potrzeby. Każdy powinien mieć jednak równe szanse uczestnictwa. Jeśli identyfikujesz się z tym, co napisałem wyżej, to nasz (jest nas już pewna grupka) pomysł pt. „Dajmy im szansę” jest skierowany do ciebie.

Historia, zabytki, tradycja, turystyka oraz promocja Elbląga i okolic, a przy tym współpraca osób niepełnosprawnych, osób starszych, miłośników Elbląga i okolic, z lokalną społecznością, instytucjami kulturalnymi i turystycznymi oraz samorządami i przedsiębiorcami z regionu – to nasz cel. Na spotkaniu sondażowym w dniu 14.09.2009 r., grupa pasjonatów podjęła decyzję o utworzeniu Klubu Miłośników Historii i Tradycji połączonego z Sekcją Modelarską (również nastawioną na tematykę elbląską).

Podziel się informacją, zrób model lub makietę
W tym miejscu wyjaśniam tytuł cyklu artykułów „Elbląg i okolice – podróż moją miniaturową, małą ojczyzną”. Pragnę przybliżyć czytelnikom historię ważnych dla Elblążan wydarzeń, ludzi i obiektów, a często całej serii „zjawisk” uzupełnionych planami, szkicami lub informacją, jak i gdzie je otrzymać, by samemu wykonać model, makietę czy planszę opisywanych zdarzeń. Do dyspozycji wszystkich chętnych będą przygotowane obiekty modelarni, pracowni i miejsca spotkań. Na początku „my” przygotujemy materiały i informacje oraz pomożemy w realizacji zadań „historycznych”. Później zaproponujemy już przybyłym członkom sekcji opracowanie spotkań i materiałów. Zamierzamy też wydawać mini informator – Gazetkę Klubowicza – gdzie każdy będzie się mógł podzielić posiadaną wiedzą na dany temat. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję.

Odwiedzimy cię w domu

Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które nie mogą uczestniczyć w otwartych zajęciach – po prostu odwiedzimy chętnych w ich domach lub miejscach spotkań, by wspólnie rozwijać zainteresowania. Na początek proponujemy bardzo szeroki i ciekawy temat: Miłośnicy Komunikacji Zbiorowej, a więc chodzi o tramwaje, kolej, autobusy, samochody, statki i samoloty oraz wszystko co komunikacji dotyczy.

Kontakt

Spotkania nasze odbywają się w każdy poniedziałek w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu przy ul. Stefczyka 7-8, w godz. od 13.00 do17.00 , tel. 055 643 43 12. Zainteresowanych prosimy o kontakt: Paweł Jan Kulasiewicz, Stowarzyszenie Miłośników Elbląga „Ocalić od zapomnienia”, tel. 055 235 18 51 lub Redakcja „Razem z Tobą” tel. 055 232 69 35.
Zrób to z nami!

Już w następnym numerze Zamek Elbląski.

fot: http://imgserv.polter.pl  Paweł Kulasiewicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4213

Print Friendly, PDF & Email