Co to są pola zdrowotne Lalonda?

Co to są pola zdrowotne Lalonda?
Fot. Adminstrator

   Według definicji ogłoszonej w 1947 roku przez Światową Organizację Zdrowia – zdrowie, to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego. Zdrowie zależy od wielu grup czynników, które określił  w 1973 r. Lalond i funkcjonują one od tego czasu jako tzw. pola zdrowotne.

Najwięcej zależy od… ciebie
   Styl życia (53 proc.) ma największy wpływ na zdrowie, na który składają się takie elementy: aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, stosowanie używek – nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne, zachowania seksualne. Środowisko fizyczne (21 proc.). Korzystny wpływ mają przede wszystkim czyste powietrze i woda oraz zdrowa i bezpieczna szkoła, a także zakład pracy.
Negatywne oddziaływania środowiska na zdrowie wynika w znacznym stopniu z degradacji środowiska naturalnego, promieniowania jonizującego, hałasu, szkodliwych substancji chemicznych oraz czynników biologicznych. Czynniki genetyczne stanowią 16 proc. Tylko 10 proc., czyli w najmniejszym stopniu zdrowie zależy od opieki zdrowotnej, jej struktury, organizacji, funkcjonowania, czy też dostępności do świadczeń medycznych i ich jakości.

Spojrzenie „całościowe”
We współczesnym podejściu do zdrowia uwzględnia się holistyczną, czyli całościową koncepcję, która traktuje człowieka jako „całość” i „część całości”. Na tę całość składają się cztery wymiary zdrowia, wzajemnie ze sobą powiązane czyli:
zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów; zdrowie psychiczne, a w jego obrębie zdrowie:  umysłowe – zdolność do jasnego, logicznego myślenia i zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania uczuć i wyrażania ich w odpowiedni sposób; umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciami, depresją, lękiem; zdrowie społeczne – zdolność do utrzymania prawidłowych relacji z innymi ludźmi oraz pełnienia ról społecznych; zdrowie duchowe – u niektórych ludzi jest związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych osobistego „credo”: zasad, zachowań i sposobów utrzymania wewnętrznego spokoju.

Filozofia zdrowia
We współczesnej koncepcji (filozofii) zdrowia, podkreśla się także, że zdrowie jest „wartością, dzięki której jednostka lub grupa może realizować swoje aspiracje i potrzebę satysfakcji oraz zmienić środowisko i radzić sobie z nim”, a także „zasobem (bogactwem) dla społeczeństwa, gwarantującym jego rozwój społeczny i ekonomiczny; tylko zdrowe społeczeństwo może tworzyć dobra materialne i kulturalne, rozwijać się, osiągać odpowiedni poziom jakości życia”. Wreszcie „środkiem do codziennego życia (a nie jego celem), umożliwiającym lepszą jego jakość”.

Zachowania prozdrowotne,
to najprościej mówiąc te zachowania, wszystkie formy aktywności celowej, ukierunkowanej na ochronę lub osiągnięcie poprawy własnego zdrowia.
Można wyróżnić 5 klas zachowań prozdrowotnych ( wg J. Wardla i A. Steptoe,a):
– unikania używek – czyli alkoholu, papierosów, narkotyków,
– bezpieczne prowadzenie samochodu – używanie pasów bezpieczeństwa (także na tylnych siedzeniach), jazda z mniejszą prędkością, czy prowadzenie samochodu tylko wtedy gdy dobrze się czujemy,
– zwyczaje żywieniowe – jedzenie większej ilości warzyw i owoców, zmniejszenie ilości zjadanych tłuszczów szczególnie zwierzęcych,
– pozytywne praktyki zdrowotne – ćwiczenia fizyczne, mycie zębów, odpowiednia higiena otoczenia i siebie,
– zachowania związane z działalnością prewencyjną – regularne wizyty kontrolne u lekarzy pierwszego kontaktu i stomatologów, samokontrole.

Zapraszam do korzystania z porad zdrowotnych edukatora zdrowia tel. 055 2395 wew. 694. oraz do odwiedzania strony internetowej szpitala www.szpital.elblag.pl – link edukacja zdrowia, na którym można przeczytać artykuły prozdrowotne i nie tylko.  Ewa Kućmierowska, edukator zdrowia Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1085

Print Friendly, PDF & Email