Co mnie gryzie? Postulaty po stu latach

Co mnie gryzie? Postulaty po stu latach
Fot. Adminstrator

Tłum woła: Polska, Polska! Jaka Polska?
Juliusz Słowacki  

A no właśnie, jaka Polska? Polska była zniewolona, ubezwłasnowolniona. W latach osiemdziesiątych wielki ruch solidarnościowy w 21 postulatach określił, jaka ma być Polska. Ale już wówczas naigrywano się z ludu mówiąc: „owszem, zrealizujemy postulaty po stu latach”, więc czasu mamy full. Ówczesna władza przeistoczyła się z komunistów na kapitalistów przywłaszczając pierwszy milion.

Dziś są właścicielami różnych firm. Dyktują ceny, które rosną z dnia na dzień, w szczególności gaz, światło, paliwo. Rządząca elita woła „nasze korzenie, to solidarność!”. Jednak korony im tak urosły, że już nie widzą człowieka i jego potrzeb. Nie dociekają ile dziś kosztuje marchewka, pietruszka, jabłuszka, chlebek. Dowodzą kto tu ważniejszy, okładając się różnymi brukowymi tekstami.

Skołatany lud mówi, że pewnie w podziemiu nieźle odbili im mózgi. Biedaczyska nie mogą skoncentrować się nad reformą gospodarki i uporządkowaniem wielu spraw niecierpiących zwłoki.

Coś tam zaczęli babrać przy Ochronie Zdrowia. No i słusznie, przecież to ogromny majątek, na którym można ukręcić lody. Naród niech sobie czeka na porady specjalistyczne. Jak nie wyzionie ducha, to się doczeka. Ale co raz głośniej mówią o godnej śmierci.

Ponoć Niemcy już mają maszynę do zabijania, którą można zaprogramować na noc i w czasie snu bezstresowo można godnie umrzeć. Więc nie martwmy się na zapas. Z pewnością każdy szpital o dobrym?, niskim? standardzie będzie wyposażony w tego dobijaka.

W Oświacie też rewolucja. Wyrzucają ze szkół Sienkiewicza, Prusa,  no i słusznie. Ile jeszcze wieków chcą siedzieć w tych szkołach? Dzieci mają edukować się na kreskówkach i te wiadomości zdobędą w powszechnie dostępnych komputerach, laptopach. Miejmy nadzieję, że winny Ziobro nie zniszczy tych urządzeń. Tak ma być kształcony obywatel świata, a nie jakieś tam korzenie narodowe.  A przy okazji i nauczycieli się pozbędą, bo drą gęby: ”chcemy godnych zarobków, godnie żyć!”.

Opieka Społeczna też pójdzie pod młotek. Po co ta zgraja? W Ustawie o pomocy społecznej kryteria dochodowe są takie wyśrubowane, że biedotę likwidują – biednych nie ma. O kryteriach dochodowych w Ustawie o Pomocy Społecznej już wiele napisano i wiele czasu stracono na dyskusjach, ale to mur twardszy od muru berlińskiego.

Koszty utrzymania rosną. Wiele rodzin żyje w ogromnym ubóstwie a w szczególności rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi, gdzie koszty utrzymania są znacznie wyższe – dochodzą pampersy, leki, rehabilitacja, dojazdy. Tu widać, jak bardzo Państwo oddala się od społeczeństwa, odcinając się od pomocy finansowej. Nikt nie chce zrozumieć, że rodziny opiekujące się osobami chorymi, niepełnosprawnymi przynoszą Państwu oszczędności.

Rząd chce wejść w strefę EURO, a to oznacza dalsze ograniczenia deficytu budżetowego i kolejne cięcia. W pomocy rodzinie. Ktoś tu mocno się pogubił. Jednym słowem solidarnościowcy podzielili się – jedni poszli górą drudzy doliną. Górze za mało 14 tysięcy, żądają 16 tysięcy. Tym na dole ma wystarczyć 1126 zł na rodzinę. Społeczeństwo jest tak zastraszone, że boi się głośno mówić o swojej  biedzie, żeby nie stracić nawet tej jałmużny.
Faktyczne koszty utrzymania, to 1500 zł na osobę, a nie 504 zł, jak jest w ustawie o Pomocy Społecznej. O tej biedzie w Polsce już głośno mówią na salonach UE. Ale wielcy naszego świata mówią, że w Polsce zarobki wzrosły i faktycznie wzrosły. – Jedni mają 5 tysięcy, drudzy tysiąc, czyli średnia wychodzi 3 tysiące.

Związki zawodowe, organizacje pozarządowe ogarnęła jakaś śpiączka, niemoc. Jednym słowem –  przepraszają, że żyją. Ale co to za życie. Pies też żyje a nie ma budy ani butów. Kto w końcu rządzącej elicie powie: dość pieskiego życia! Władza, która traci kontakt ze społeczeństwem a tym samym z rzeczywistością, traci prawo do rządzenia, o czym wszem i wobec donoszę bez strachu, że podburzam.

  Łucja Bagnowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2763

Print Friendly, PDF & Email