Cisza i historia Elbląga

Cisza i historia Elbląga
Fot. Adminstrator

Jak zachęcić uczniów do poznawania małej ojczyzny, jednocześnie uwrażliwiając ich na problem miejskiego hałasu? Można zabrać ich na pełen uważności historyczny spacer po Starym Mieście.

29 marca uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego numer 2 wzięli udział w wyjątkowym konkursie i wydarzeniu. Działający przy placówce Szkolny Klub Turystyczno-Krajoznawczy „Turbo trampki” zaprosił ich na „Spotkanie z historią Elbląga”, którego głównym celem było ukazanie negatywnego wpływu hałasu na zdrowie i stan środowiska naturalnego oraz zwiększanie wiedzy na temat „małej ojczyzny”. Konkurs odbył się w ramach projektu edukacji ekologiczno-przyrodniczej „W poszukiwaniu ciszy – badamy, analizujemy, naprawiamy”.

– Głównym zadaniem było odnalezienie 19 obiektów o dużym znaczeniu historycznym położonych na terenie elbląskiej starówki. Każda klasa otrzymała mapę autorstwa Kazimierza Szulżyckiego z zaznaczonymi punktami i opisem zabytku. Były to między innymi: Brama Targowa, dawne Gimnazjum im. Cesarzowej Augusty Wiktorii (obecnie I LO), budynek Poczty Polskiej, dom modlitewny Menonitów (obecnie prywatna galeria), „Dom Królów” (obecnie Hotel Elbląg), „Dom z Postaciami” – opowiadała Justyna Maliszewska-Jokś, organizatorka wydarzenia.

Starty poszczególnych klas odbywały się co 3 minuty. W konkursie wzięło udział 9 klas, a najlepsze z nich odnalazły wskazane na mapie obiekty w 25 minut. Organizatorom zależało na sprawdzeniu natężenia hałasu na Starym Mieście, dlatego podczas spaceru promowali ciszę oraz zachęcali uczniów do zastąpienia krzyku dialogiem i spokojną rozmową.

– Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz zadań do realizacji w placówce, bo łączy edukację w terenie z doskonałą zabawą. Odkrywanie starych–nowych miejsc, rywalizacja a zarazem współpraca, praca z mapą, a wszystko na powietrzu, to idealny przepis na wspaniałą lekcję – podkreśliła Marzena Żachowska, pedagog SOSW nr 2 w Elblągu.

Oprac. MS

Fot. SOSW nr 2

Kliknij w zdjęcie niżej i zobacz fotorelację z wydarzenia:

 

Print Friendly, PDF & Email