„Ciemniejsza strona Violet”

„Ciemniejsza strona Violet”
Fot. Adminstrator

Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej oraz serwis Razem z Tobą.pl  zapraszają we wtorek 12 listopada o godz. 17.00 na wernisaż wystawy Wiolety Wojtkiewicz pt. „Ciemniejsza strona Violet”. Wstęp wolny.

Wioleta Wojtkiewicz urodziła się 05.10.1989 r. w Elblągu. W latach 1995–2003 przebywała w Ośrodku Szkolno–Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. W Elblągu ukończyła Gimnazjum nr 9 i IV Liceum Ogólnokształcące. Dyplom technika masażysty zdobyła w Policealnej Integracyjnej Szkole Masażu Leczniczego w Krakowie. Autorka prac jest osobą niewidomą od urodzenia. Z usposobienia niezwykle otwarta na kontakty z ludźmi i ciekawa świata bez względu na trudności w relacjach oraz bariery psychospołeczne. Wyjątkowa wrażliwość połączona z niespożytą energią pozwoliły odkryć autorce tylko sobie bliski rodzaj ekspresji twórczej, efektem której jest ogromny zbiór prac plastyczno–rękodzielniczych. Działania plastyczne, będące początkowo tylko zabawą, z czasem stały się nieodzownym sposobem wyrażania siebie, pretekstem do budowania porozumienia z ludźmi i ich poznania. To właśnie ludzie są inspiracją dla Pani Wiolety. Jak sama twierdzi: bywają dostępni lub nie. Przekonuje się o tym wtedy, gdy dochodzi do pierwszego etapu, czyli wyrażenia zgody na odciśnięcie dłoni poznanej osoby na kartce papieru. Autorka realizuje pracę na papierze odrysowując za pomocą igły i nici odciśniętą dłoń. Podczas tego procesu, który trwa kilka minut, zachodzi relacja – rodzaj bliskości dający sposobność poznania właściciela dłoni. Pierwsze prace, których tematem były dłonie, przedstawiały strukturę konturową, z czasem rysunki wzbogaciły się o obrys osteologiczny ze stawami i kośćmi śródręcza. Jak zauważa sama autorka – ludzie poproszeni o odciśnięcie dłoni zachowują się bardzo różnie, niektórzy pozytywnie, inni sceptycznie. Są również tacy, którzy unikają kontaktu. Oprócz dłoni na wystawie można obejrzeć rysowane nicią postaci – za nimi również kryją się konkretni ludzie. Przedstawione postaci są celowo zniekształcone, bywają karykaturami lub też obrazem fascynacji i sympatii. Są obrazami uczuć towarzyszących autorce. Działania plastyczne Pani Wiolety to rodzaj twórczości będącej terapią dla niej samej. Jak każdy człowiek, targana różnymi emocjami, w ten sposób ratuje swoje stany smutku, wyraża radość, miłość lub zachwyt.

Niezwykłą wystawę prac Wiolety Wojtkiewicz będzie można oglądać do 29 listopada w godzinach otwarcia biblioteki: poniedziałek–piątek 10.00–18.00.

  Aleksandra Buła Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 10091

Print Friendly, PDF & Email