Chodzić latem w butach zimowych, czy zimą marznąć w letnich?

Chodzić latem w butach zimowych, czy zimą marznąć w letnich?
Fot. Adminstrator

Takiego wyboru muszą dokonać osoby niepełnosprawne, które nie mogą się obejść bez specjalnego obuwia, a nie stać ich na zapłacenie tych marnych 500 złotych polskich, za parę butów. Na wózku inwalidzkim za 800 zł –  refundowanym przez NFZ – do kolejnego dofinansowania, czyli przez 5 lat, można jeździć, co najwyżej, na trasie sypialnia-kuchnia-łazienka.

Prima Aprilis
   Obecny prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller, równo rok temu,   w Krakowie, na spotkaniu poświęconym analizie sytuacji zaopatrzenia medycznego w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wyraził zażenowanie zaprezentowanym stanem rzeczy i tym, jak nasz system wypada w porównaniu z krajami, także tymi podobnymi do Polski gospodarczo i politycznie. Jednocześnie „podpowiedział”, że, jak wynika z doświadczenia, jedyną skuteczną drogą do zmiany tej sytuacji, może być szeroka akcja społecznego lobbingu. Przedstawiciele organizacji osób niepełnosprawnych wzięli sobie radę prezesa do serca, nie zważając, że wszystko to działo się 1 kwietnia.

Start kampanii społecznej
  Już niebawem zainicjowano Kampanię Społeczną ”Sprawnie dla Niesprawnych”, a jej inauguracja odbyła się w październiku, podczas łódzkich targów Rehabilitacja 2005. „Razem z Tobą” poinformował czytelników o tym wydarzeniu w listopadowym numerze.

Europo, witaj nam!
  Chodzi o to, że ogólnie biorąc, chcemy, aby było u nas, jak w Europie, a zdaniem liderów kampanii, zaopatrzenie chorych Polaków w przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze odbiega od norm i standardów stosowanych w innych krajach europejskich, nie tylko tych najbogatszych.
  Argumentują, że limity refundacji na sprzęt rehabilitacyjny od lat się nie zmieniły, a inflacja owszem – wzrosła i ceny też. Standardy terapeutyczne nie są aktualizowane, a przecież medycyna i technika idą naprzód. Wiedza lekarzy o sprzęcie rehabilitacyjnym i ortopedycznym jest nader skromna i nikt nie odpowiada za to,  gdy np. sprzęt jest źle dobrany. Potrzebujący wsparcia sprzętowego czekają w długich kolejkach, a to czekanie jest i bolesne, i kosztowne w efekcie. Wreszcie – nie ma społecznej dyskusji na ten temat, jak by tematu nie było.  

Celem kampanii jest zmiana systemu zaopatrzenia ortopedycznego i jego racjonalizacja
   Plany są takie, by zainteresować tematem opinię publiczną i wywołać dyskusję społeczną nt. kształtu systemu, z udziałem co najmniej organizacji pacjentów oraz NFZ i Ministerstwa Zdrowia. Ale, jak mówi niepełnosprawny parlamentarzysta Sławomir Piechota, problem zaopatrzenia trzeba traktować, jako ponad resortowy, bowiem środki na wsparcie osób niepełnosprawnych są  np. także ministerstwie edukacji, ogromne środki są w ZUS. Koordynacja tych działań powinna się odbywać z innego poziomu – a zatem premiera – przekonuje Piechota. Efektem końcowym działań ma być: monitorowanie realnych potrzeb pacjentów, ewolucja systemu potwierdzania zleceń lekarskich na system rejestracji, likwidacja kolejek po zaopatrzenie (cierpienie, koszty!), aktualizacja standardów terapeutycznych i aktualizacja obecnych rozporządzeń w zakresie limitów refundacji.  

Liderzy
Trzeba przyznać, że założenia są ambitne. Podpisali się pod nimi m.in. Marek Plura, delegat „A Hauter D’Homme” – Parlamentu bez Granic, nominowany w r. 2004 do tytułu „Człowieka bez barier”,  Henryk Waszkowski prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, Ryszard Rzebko, redaktor naczelny miesięcznika „Nasze Sprawy” i wielu innych przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych z całej Polski.

Chyba ktoś im za to płaci ;)
Trzeba także przyznać, że kampania prowadzona jest konsekwentnie do tego stopnia, że jej liderzy zostali uznani przez niektórych urzędników NFZ, za płatnych lobbystów firm ortopedycznych. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami oprócz spotkań z dyrektorami oddziałów Funduszu, były uliczne happeningi z wykorzystaniem manekinów „stojących w kolejce” po zaopatrzenie ortopedyczne.

Ciepło, ciepło…
Ostatnim, gorącym wydarzeniem był ogólnopolski konwent zorganizowany 20 kwietnia w Warszawie. Przedstawiciele organizacji ze wszystkich stron kraju wybrali delegatów do rozmów z rządem na temat zmian i naprawy systemu, a 21-go odbyła się konferencja prasowa, na której za pośrednictwem mediów, poinformowano opinie publiczną o dotychczasowych efektach kampanii i dalszych planach. Przewodniczącym komisji wybrano Adama Kondziora, członka Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych, który działa także w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Osób Niesprawnych  Ruchowo i Warmińsko – Mazurskim Związku Inwalidów Narządu Ruchu.

Komu uchwała z postulatami, protokół i wnioski z Konwentu?
Spotkanie w Warszawie było owocne. Wypracowane podczas spotkania dokumenty otrzymają premier, ministrowie, parlamentarzyści oraz uczestnicy Konwentu i wszystkie środowiskowe organizacje pozarządowe. Członkowie Konwentu ustalili, że będą się spotykać co najmniej raz w roku, aby dokonać oceny realizacji zamierzonych celów i postulatów oraz rozliczyć instytucje, do których dokumenty te zostały skierowane.

Otwarta formuła
Bogusław Ciesielski ze Świętokrzyskiego Konwentu Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów, który skupia 30 organizacji pozarządowych zrzeszających ponad 2,5 tys. członków, powiedział m.in: Tylko zjednoczeni i zdeterminowani możemy stanowić siłę i osiągnąć cele.
Konwent ma charakter otwarty, mogą i powinny przystępować do niego kolejne środowiskowe organizacje pozarządowe.

Cdn.
O tym, jakie wnioski i konkretne propozycje środowisk osób niepełnosprawnych, zostaną przedłożone rządowi i ministrom oraz prezesowi NFZ, poinformujemy naszych Czytelników już w następnym numerze „Razem z Tobą”, a wcześniej na stronie www.razemztoba.pl

Pozdrawiam majowo

płacąca składki, lecz zaopatrzona z własnej kieszeni  Elżbieta Szczesiul-Cieślak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 978

Print Friendly, PDF & Email