Chile: Projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19

Chile: Projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19
Fot. Pixabay

Grupa deputowanych z Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Chile przedstawiła we wtorek w Kongresie projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19. Obowiązek szczepień przyczyni się do szybszego osiągnięcia odporności stadnej – argumentowali.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Kongres, COVID-19 znajdzie się obok ospy wietrznej, tężca, błonicy i krztuśca na liście chorób, których zwalczaniem państwo zajmuje się oficjalnie – pisze Reuters.

– Dzięki obowiązkowym szczepieniom możemy się spodziewać się, że zostanie nimi objęte blisko 80 proc. społeczeństwa – podkreślił w rozmowie z mediami jeden z inicjatorów projektu, Gabriel Silber.

Chile są, obok Meksyku, jednym z pierwszych krajów regionu Ameryki Łacińskiej, który jako pierwszy zainicjował kampanię szczepień przeciwko COVID-19. Pierwsze dozy preparatu wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer przy współpracy z niemiecką firmą BioNTech zostały zaaplikowane obywatelom Chile na krótko przed Wigilią.

W kraju utrzymuje się wysokie tempo wyszczepialności. Centro-prawicowy rząd, w którym Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Chile (PDC) jest jednym z koalicjantów, zapowiedział, że większość mieszkańców krajów zostanie zaszczepiona do końca czerwca.

Aby zrealizować ten zamiar władze dopuściły do użytku i sprowadziły kilka różnych szczepionek jednocześnie. Obok preparatu Pfizer/BioNTech Chilijczycy są szczepieni produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca oraz chińską szczepionką Sinovac Biotech.

– A ponieważ zaszliśmy już tak daleko, niestety pojawił się opór ze strony naszych rodaków – powiedział we wtorek w Kongresie, Gabriel Silber przedstawiając projekt ustawy. – Tylko ustawa o obowiązkowych szczepieniach zagwarantuje efektywność naszego ambitnego programu – dodał.

Niedawne badanie opinii publicznej przeprowadzone w Chile przez IPSOS wykazało, że 7 na 10 Chilijczyków jest gotowych poddać się szczepieniom przeciwko COVID-19. Pozostali nie mają zamiaru dać się zaszczepić.

Pierwszą grupą, którą objęły szczepienia w Chile są lekarze, ratownicy oraz personel medyczny, a także osoby w podeszłym wieku i chorujący na choroby przewlekłe. Ze szczepień korzystają też urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w organizację i przebieg kampanii szczepień.

Chilijski minister zdrowia Enrique Paris zapowiedział, że dokładnie przyjrzy się propozycji chadeckich deputowanych.

W Chile, które ma niespełna 19 milionów mieszkańców, do wtorku zakażenie koronawirusem wykryto u 620 641 osób. Zmarło dotychczas z powodu COVID-19 16 767 osób. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email