Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź, co robić!

Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź, co robić!

Ministerstwo Zdrowia podpowiada, co zrobić jeśli w ostatnich kilkunastu dniach przebywaliśmy w Chinach.

– Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz objawy takie jak: temperatura ciała powyżej 38℃ oraz kaszel i duszności, to powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania – czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju można znaleźć TUTAJ.

– Pamiętaj, że istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w Chinach – zaznacza w specjalnym komunikacie resort zdrowia.

Minister Zdrowia i Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem. – Jednocześnie podkreślamy, że dotychczas w Polsce nie stwierdziliśmy żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – głosi komunikat ministerstwa.

MZ przypomina jednocześnie, że mamy sezon wzmożonej zachorowalności na grypę, stąd też prośba o spokój i wstrzemięźliwość w wydawaniu pochopnych sądów odnośnie możliwego wystąpienia przypadku zarażenia koronawirusem.

Oprac. MM
Źródło: Ministerstwo Zdrowia