Bydgoszcz: Zabawa bez barier

Bydgoszcz: Zabawa bez barier

30 maja na mapie Bydgoszczy oficjalnie pojawił się punkt, który chętnie odwiedzać będą niepełnosprawne dzieci i ich rodzice. Tego dnia na Wyspie Młyńskiej otworzono pierwszy integracyjny plac zabaw.

Mini karuzela, na którą można wjechać wózkiem, huśtawka typu bocianie gniazdo, tablica do nauki alfabetu Braile’a, drewniany domek i wiele innych elementów, z których skorzystać mogą zarówno niepełnosprawne, jak i zdrowe dzieci – tak prezentuje się nowy integracyjny plac zabaw na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Szczególne podziękowania należą się mamom, Irkowi Nitkiewiczowi [bydgoski radny – red.]  i oczywiście prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, który pozytywnie przychylił się do naszej prośby. Dziękujemy za to, co już zostało zrobione i wierzymy, że powstanie coraz więcej miejsc, w których będziemy mogli my, rodzice dzieci niepełnosprawnych, przebywać razem ze swoimi pociechami – powiedziała podczas konferencji prasowej Agnieszka Lukowska, współinicjatorka utworzenia placu zabaw.

Pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kranz zauważył, że takie place są także sporym ułatwieniem dla rodziców z niepełnosprawnością, którzy mogą towarzyszyć swoim pełnosprawnym dzieciom podczas zabawy.

Na Wyspie Młyńskiej z myślą o osobach niedowidzących na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe, zainstalowano też  specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki któremu można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać historii danych obiektów. Nowa część placu zabaw dla najmłodszych powstała między istniejącym obiektem i bulwarem.

Źródło i fot. bydgoszcz.pl

  oprac. MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18210