Bydgoszcz: Kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych otwarty

Bydgoszcz: Kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych otwarty
Fot. Adminstrator

Istnieją oddziały szpitalne, gdzie mali pacjenci przebywają miesiącami, a nawet latami – oddziały onkologiczne. Gros z tego czasu spędzają tam również ich opiekunowie i najbliżsi. Z troski o ich samopoczucie i pragnienia uczynienia chwil spędzonych w szpitalu bardziej przyjaznymi Fundacja „Dr Clown” przy wsparciu firmy FRoSTA stworzyła kącik kulinarny dla małych pacjentów onkologicznych i ich rodzin. 

Kącik ma ułatwić bliskim chorych dzieci przygotowywanie zdrowych posiłków, a samym pacjentom uprzyjemnić posiłki z najbliższymi i wprowadzić w szpitalną przestrzeń element koloru i magii. Kącik powstał na Oddziale Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Mali pacjenci i odwiedzający ich rodzice spędzają na tym oddziale często miesiące, a nawet lata, pozbawieni komfortu i bezpieczeństwa własnego domu. W przypadku rodzin, które chcą spędzić z chorymi dziećmi tak wiele czasu, jak to jest możliwe, oznacza to utrudnienie w przygotowywaniu i spożywaniu pełnowartościowych posiłków. 

– Na co dzień odwiedzamy pacjentów szpitala im. Antoniego Jurasza z „Terapią śmiechem”. Teraz cieszymy się, że możemy zadbać o dobre samopoczucie również rodzin małych pacjentów z onkologii, które odwiedzają dzieci w szpitalu, niejednokrotnie spędzając tam znaczną swojego czasu – mówi Beata Kotlewska, Pełnomocnik Fundacji „Dr Clown” w Bydgoszczy.

Projekt kącika kulinarnego objął  zmiany w infrastrukturze, wyposażenie oddziału w dwie nowe lodówki, kuchenkę mikrofalową oraz dziecięcą zastawę. Umożliwia to rodzicom chorych dzieci przechowywanie produktów spożywczych i przygotowywanie posiłków, na dzieci zaś czekają kolorowe sztućce, talerzyki i tacki ułatwiające spożywanie posiłków w łóżkach. Udekorowanie ścian w barwne motyle wprowadza zaś w szpitalną przestrzeń element koloru i magii, tak potrzebnej każdemu dziecku, a w szczególności tym malcom i ich rodzinom, którzy zmagają się z chorobą i utrudnieniom wynikającym z hospitalizacji i szpitalnej rutyny. 

  Urszula Hajn Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18099 

Print Friendly, PDF & Email