Bydgoszcz: Jeśli jesteś ozdrowieńcem COVID-19 oddaj swoje osocze!

Bydgoszcz: Jeśli jesteś ozdrowieńcem COVID-19 oddaj swoje osocze!
Fot. UM Bydgoszcz

Jeśli wygrałeś walkę z koronawirusem, możesz pomóc innym. Osocze ozdrowieńców to bezcenny lek, który może uratować komuś życie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców.

– Apeluję do wszystkich Bydgoszczan, którzy mogą pomóc o zgłaszanie się do bydgoskiego Centrum Krwiodawstwa. Leczenie osoczem ozdrowieńców to prosta metoda walki z koronawirusem, która może uratować życie naszym bliskim, przyjaciołom, sąsiadom. Obecnie zaczyna brakować osocza ozdrowieńców, a pacjentów, którzy go potrzebują przybywa i będzie przybywać. Więc jeśli jesteś ozdrowieńcem oddaj swoje osocze – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ozdrowieniec to osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19), a obecnie nie wykrywa się u niej obecności wirusa. Jest to także osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza do oddania osocza wszystkie osoby, które: przechorowały COVID- 19 (również bezobjawowo), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, są w wieku między 18. a 60. rokiem życia.

Pierwszym krokiem do oddania osocza jest wykonanie telefonu pod nr: 52 322 18 73 lub 52 322 18 71. Chęć oddania osocza można także wskazać drogą mailową: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie dogodny termin jego oddania w RCKiK w Bydgoszczy.

Osocze oddawać można także w regionalnych centrach krwiodawstwa na terenie całego kraju.

UM Bydgoszcz
Print Friendly, PDF & Email